Левски с победа в стил "Левски" срещу закъсалия Етър

22:10

Късен гол отново зарадва Левски. 18-годишният Асен Митков този път се превърна герой за “сините” при успеха с 1:0 срещу Етър. Двубоят от 10-ия кръг на efbet Лига мина изцяло под диктовката на столичани, които в пореден мач не играха много добре, но напълно заслужено спечелиха, след като отново вратарят на противника бе най-добрият на терена. Стражът Мартин Величков имаше няколко ключови намеси преди да капитулира пред младежкия национал.

Това бе четвърто поредно домакинство на столичани за първенство на "Герена", в което Левски стига до попадение в края на мача - Ботев (Враца) - 1:0, Хебър (1:0), Пирин (2:0) и Етър (1:0). Между тях в трите домакинства на "сините" в Лигата на конференциите - Шкупи (1:0), Апоел Беер Шева (2:1) и Айнтрахт (1:1), всеки път отборът вкара в последните секунди.

Успехът върна 26-кратните шампиони на трето място в класирането с актив от 19 точки. Тимът на Николай Костов изостава на девет точки от лидера Локомотив (Пловдив), но "сините" имат и мач по-малко.

Наставникът на домакините Николай Костов направи две промени от равенството 2:2 с Крумовград в началото на седмицата. Жереми Петрис, който отпадна в последния момент поради болки в коляното и Асен Митков, бяха заменени от Патрик-Габриел Галчев и Асими Фадига. Пламен Андреев игра своя мач №60 за клуба. Пред негов в защита бяха Галчев, Кристиан Димитров, Хосе Кордоба и Цунами. Андриан Краев. Асими Фадига бяха опорни халфове, а Роналдо, Джавад Ел Джемили и Уелтон помагаха на Рикардиньо.

"Виолетовите" направиха четири промени от поражението с 0:1 преди седмица от лидера в първенството Локомотив (Пловдив). Георги Александров, Пламен Димов, Димо Бакалов и Ивайло Димитров замениха наказания Мариян Иванов, Николай Янков, Владислав Найденов и Мартин Тошев. Мартин Величков бе на вратата, а Георги Ангелов, Валери Христов, Крум Стоянов, Мартин Моран, Янко Ангелов и Кольо Станев бяха останалите титуляри.

На стадион "Георги Аспарухов" двата тима гонеха точки. От първите секунди Уелтон започна да тормози защитата на "виолетовите". Бразилецът се размина с попадение още в 15-ата секунда, а след това негов силен удар в 7-ата минута бе избит от Величков в корнер.

Капитанът на “сините” Андриан Краев пробва мощен шут от над 25 метра, който мина покрай вратата на гостите. Това се случи в 20-ата минута, а малко по-късно Величков спаси вратата си след удар с глава на Кордоба от няколко метра. Централният бранител стреля силно, но добър рефлекс на противниковия страж му попречи да вкара на бившия си тим.

В 40-ата минута Фадига стреля от упор от десетина метра след подаване отляво на Цунами, но стражът на “болярите” се намеси брилянтно. Буквално секунди по-късно Джемили стреля от дистанция, но Величков отново плонжира и отрази удара му. Рикардиньо пропусна още една добра възможност преди края на първата част.

Втората част започна с още по-сериозен натиск на домакините, които обаче имаха срещу себе си вратарят Мартин Величков, който продължи да спасява. Стражът два пъти поред показа отличен рефлекс след удари на Ел Джемили и отново запази вратата си. Първо парира изстрел от пряк свободен, а след това изби нов акробатично изстрел на испанеца, който първо тупна в земята.

Сектор "Б" запали множество факли и димки и трябваше реферът Иво Андреев да спре срещата за 2-3 минути, тъй като нямаше никаква видимост.

Левски опитваше а вкара гол, но без да има ясна идея. Уелтон стреля много опасно на сантиметри от вратата. Прострелно центриране към Рикардиньо и слаби удари на Ел Джемили и Фадига обаче не донесоха нужния за домакините резултат. Роналдо и Рикардиньо бяха заменени от Марин Петков и Асен Чандъров, но и това не даде резултат. В 81-ата минута Костов пусна 18-годишния халф Митков, който влезе вместо Фадига.

Още с първото си докосване Митков се превърна в герой за тима си, тъй като се намираше на правилното място в правилния момент. Той вкара с глава след центриране отляво на Уелтон. Пловдивчанинът бе оставен непокрит на задната греда вкара второто си попадение в професионалната си кариера.

Голът свали напрежението от домакините, като в същото време прекърши и гостите, които се защитаваха с десет играчи. В оставащите минути до последния съдийски сигнал левскарите можеха да вкарат и още попадения. Дори Митков бе близо до това да вкара за първи път в професионалната си кариера две попадения в един мач, но пропусна.

Буквално в последната секунда на даденото десетминутно продължение се стигна до корнер за Етър, но за радост на домакините и феновете по трибуните защита се справи без проблем и Левски постигна шести успех през този сезон в първенството.

Етър остана на последното място с четири точки от девет мача, като това бе поражение №7 за тях през тази кампания.

През седмицата Левски има тежко гостуване на Славия, докато Етър приема Пирин в срещи от междинния 11-и кръг.