Футболът е идеален за корупция и пране на пари

19:37
Футболът е идеален за корупция и пране на пари
Все повече престъпници използват футбола за пране на пари, укриване на данъци, трафик на хора и други престъпления, сочи доклад на Специалния отряд за финансови действия (Financial Action Task Force (FATF) към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), публикуван в "Дневник". Той е резултат на разследване с помощта на участници от 25 държави, сред които България не присъства.

Изследователите правят извода, че футболът е все по-привлекателен за престъпниците заради глобализацията на този спорт, трансграничните трансфери за огромни суми, мъглявите методи за счетоводство и растящите финансови нужди на клубовете посред кризата. Други спортове като крикет, ръгби и конни или автомобилни надбягвания също са атрактивни, но те не могат да се мерят по мащаб с най-популярния спорт на планетата, посочват авторите.

Организираната престъпност най-често ползва схеми за пране на пари чрез придобиването на собственост върху клубовете, трансферите на играчи, залаганията на футболни двубои и сключването на спонсорски и рекламни сделки и такива за имиджови права на футболистите.
От ОИСР изтъкват, че макар в света да има 38 милиона регистрирани играчи и 5 милиона съдии и официални лица, свързани с футбола, много от отборите се управляват от аматьори и лесно могат да станат жертва за съмнителни инвеститори. Отчетлив е и интересът на престъпниците към навлизане през клубовете в строителни начинания за милиони долари.

В доклада се посочват конкретни случаи, но имената в тях или са променени, или не се съобщават. Такъв е примерът с придобиването на собствеността на италиански клуб, което е спряно от властите заради съмнения за пране на пари от мафията.

В изследването не се съобщава името му, но описаните обстоятелства съвпадат със случая с Лацио от 2006 г. Тогава бившият президент на "орлите" Джорджо Киналия купил определен дял от акциите на настоящия - Клуадио Лотито. Той набавил средствата от популярната фамилия Казалези, свързана с камората (бел. ред. - така се нарича мафията в района на Неапол). Сделката е трябвало да стане чрез несъществуваща унгарска компания, която се водела собственост на Киналия. На всичкото отгоре Лотито получавал заплахи да продаде целия си дял и бил поставен под засилена полицейска охрана. Прокуратурата обаче разкрила намеренията на Киналия и камората. Тя установила, че парите са от незаконна дейност и сделката била стопирана. В момента продължава да тече разследване за пране на пари, изнудване, търговия с вътрешна информация и нелоялна конкуренция по този случай.

Недобросъвестни футболни агенти са създали вериги за трансфериране на млади играчи, които водят до нарушаване на закона и дори трафик на хора, пише в изследването, като се позовава на източници от Белгия.

Престъпниците използват футбола и за корупция и дори трафик на наркотици, следващ схемите за осигуряване на забранени стимуланти на футболистите, сочи докладът.

Булевард

За да коментирате, трябва да сте регистриран потребител!

Регистрация