Пореден голям провал за Арсенал

18:09

Арсенал пропусна шанса да излезе на върха във временното класиране на Премиър лийг поне за 24 часа, след като загуби второ поредно лондонско дерби в рамките на няколко дни, отстъпвайки в последните часове на 2023 година с 1:2 на Фулъм на "Крейвън Котидж". Тимът на Микел Артета поведе още в петата минута с гол на Букайо Сака, но след това играта на "топчиите" отново не вървеше, както бе преди няколко дни срещу Уест Хам, и Фулъм стигна до заслужен пълен обрат след попадения на Раул Хименес (29') и Боби Рийд (59'). Така "котиджърс" прекъснаха серии от 11 мача без победа срещу този съперник и пет поредни домакински загуби срещу "артилеристите". Арсенал пък остава на четвърто място след само с една победа от последните си пет мача в първенството и утре отборът може да се окаже на пет точки зад лидера Ливърпул, ако мърсисайдци спечелят у дома срещу Нюкасъл.

През август двата отбора направиха 2:2 на "Емиратс".

Микел Артета направи три промени в сравнение с мача с "чуковете". Якуб Кивиор започна като ляв бек вместо Зинченко, Кай Хавертц се завърна в халфовата линия, след като пропусна предишния мач заради наказание, а Едуард Нкетия бе предпочетен пред Габриел Жезус за върха на атаката.

Три корекции предприе и Марко Силва. Раул Хименес се завърна след изтърпяно наказание от три мача, а Вилиян - след контузия, заради която също пропусна последните три срещи. Тимоти Кастан пък замени Кени Тете на десния фланг на отбраната.

Този път тимът на Артета взе ранен аванс. Още в петата минута Рая улови топката след центриране на Кастан, след което веднага вкара с ръка в игра кълбото, което бързо стигна до Мартинели. Бразилецът направи продължителен рейд отляво, след което влезе в наказателното поле стреля към далечния ъгъл. Лено изби, но Сака направи добавка отблизо, давайки аванс на гостите. Попадението мина проверката на ВАР за евентуална засада, но такава нямаше.

Домакините заиграха по-добре след това, като Арсенал остави Фулъм да играе повече с топката. В 14-ата минута Вилиян и Робинсън комбинираха добре отляво, след което последният центрира, а Хименес засече, но право в ръцете на Рая.

"Котиджърс" добре разтеглиха на няколко пъти по двата фланга едно свое нападение в 19-ата минута, което завърши с опасен удар на Вилиян, но топката премина встрани от далечната греда.

Играчите на Фулъм поискаха дузпа в 21-вата минута, когато Боби Рийд мина пред Салиба в наказателното поле в момент, в който бранителят се опита да изчисти топката. Рийд падна, търсейки наказателен удар, но контактът бе минимален, ако изобщо го имаше, и правилно тази ситуация премина без последствия за гостите.

По-добрата игра на домакините обаче даде резултат и те заслужено изравниха резултата в 29-ата минута, когато организираха страхотна атака отляво, преминала през Вилиян и Кеърни, който центрира към далечната греда. Там Хименес засече отблизо за 1:1.

В 43-тата минута Арсенал можеше да излезе отново напред в резултата. Сака, Райс и Йодегор комбинираха добре, като норвежецът пусна топката на пътя на Мартинели, който стреля ниско към далечната греда, но ударът му премина на сантиметри встрани.

Такехиро Томиясу замени за началото на втората част Кивиор, който се представи слабо.

В 58-ата минута Габриел Магалаяш изчисти с глава над вратата центриране на Боби Рийд, след което бразилецът се скара с Деклан Райс за това кой е трябвало да отиграе топката. При последвалото центриране от ъгловия удар Фулъм направи пълен обрат. Палиня игра с глава, след което топката рикошира последователно в Райс, Магаляеш, който опита да изчисти, и Томиясу, след което Боби Рийд я прати под гредата за 2:1.

Пет минути след това Сака пропусна страхотна възможност да изравни, след като бе оставен сам на далечната греда, където засече от въздуха центриране на Мартинели, но изпрати топката високо над вратата.

Артета пусна в 68-ата минута Тросар и Жезус, които замениха Мартинели и Уайт. Арсенал заигра в сехма 3-5-2.

В 71-вата минута Рая спаси Арсенал от нов гол, след като се разтегна максимално и изби много добър удар на Кеърни от границата на наказателното поле.

Арсенал натисна в края, но първо малко не достигна на Мартинели да засече плонж на далечната греда центриране на Тросар. След това пък Палиня блокира в наказателното поле Сака в решаващ момент.

В 88-ата минута късметът покри Арсенал, след като удар на Палиня от фаул срещна напречната греда.