На 30 август 1987 г. на Олимпийския стадион в Рим (Италия) Стефка Костадинова поставя световен рекорд в скока на височина, преодолявайки височина от 209 сантиметра на Световното първенство по лека атлетика. Рекордът на 22-годишната тогава Стефка Костадинова не е подобрен и до днес. Тя стига до него с 9 успешни скока. Преодолявайки квалификациите със 191 см, във финала Стефка Костадинова прави общо 13 опита, от тях 9 са успешни.
В бюлетина „Физкултура и спорт“ БТА отразява подробно представянето на Стефка Костадинова на Световното първенство по лека атлетика в Рим.
Световно първенство по лека атлетика
Рим, 30 август 1987 г. /БТА/ Стефка Костадинова /България/ спечели златния медал и световната титла на второто световно първенство по лека атлетика. В дисциплината висок скок за жени Стефка Костадинова се нареди на първо място с нов световен рекорд от 2,09 метра, следвана от Тамара Бикова /СССР/ - 2,04 метра, Сузане Байер /ГДР/ - 1,99 метра, Силвия Коста /Куба/ -1,96 метра, Лариса Косицина /СССР/ - 1,96 метра, Хайке Редецки /ФРГ/ - 1,96 метра, Светлана Исаева /България/ - 1,93 метра и др. Людмила Андонова /България/ е 12-та с 1,85 метра.
***
"Децата на вятъра“
Рим, 30 август 1987 г. /Спец. кор. на БТА Кирил Захаринов и кор. на БТА Румен Михайлов/ Стефка Костадинова - световна шампионка с нов световен рекорд! От препълнените трибуни на олимпийския стадион днес гърмяха радостни овации - искрен възторг от невижданите досега постижения на "децата на вятъра", както сполучливо нарече тази сутрин скачачките и бегачите един от римските вестници. Сякаш за да потвърди това точно определение голямата българска спортистка Стефка Костадинова направи своя изключителен полет над летвата, поставена на 209 сантиметра - световен рекорд, златен медал и световна титла. Нова перла заблестя в огърлицата от чудесни постижения на българските спортисти!
Бившата световна рекордьорка - италианката Сара Симеони малко преди да започне състезанието, каза, че зрителите от препълнените трибуни на "Стадио олимпико" ще бъдат свидетели на историческо състезание на скока на височина. Заедно с това в. "Стампа" в заглавие сутринта бе категоричен "Костадинова, злато, рекорд".
Прогнозите, че в борбата ще се намеси 29-годишната американка Луиз Ритер, широко рекламирана от някои тук, не се сбъднаха. Тя напусна борбата твърде рано, още на височина 196 см. Обратно, смятаната за вече минала своя зенит съветска състезателка Тамара Бикова се изяви в най-добрата си светлина през последните две-три години. Оказа се, че само тя може да спори за титлата. Заедно с това тя бе и оня изключителен импулс в голямата борба, който роди и световния рекорд.
***
"Чувствах се великолепно и бях сигурна в победата си"
Рим, 31 август 1987 г. / Спец. кор. на БТА Кирил Захаринов и кор. на БТА Румен Михайлов/ Непосредствено след награждаването на световната шампионка рекордьорка Стефка Костадинова и нейните подгласнички Тамара Бикова и Сузане Хелм, българската спортистка заяви:
- Чувствах се отлично и бях уверена, че ще победя.
- А как ще обясните двата неуспешни скока на 204 см?
- Ако трябва да бъда откровена, то бях изненадана от добрия скок на тази височина на Тамара Бикова. Но един добре подготвен спортист може да се изненада, но не и да се предаде. Аз се концентрирах на третия скок, като минах леко над летвата.
- Какви са по-нататъшните ви възможности?
- Мисля, че 210 см ще скоча още тази година.
- Силна ли бе конкуренцията?
- Разбира ce! Дори смятам, че ако не бяха Бикова и Хелм, не бих могла да стигна до рекорда.
На въпроса към Тамара Бикова какво мисли за вчерашното състезание съветската спортистка заяви:
- Събитията се развиха нормално. Стефка е най-добрата, най-младата и най-добре подготвената и победата й дойде закономерно. Аз вероятно можех и повече, но удължих с две крачки засилването си, което бе грешка, пък и се уморявам при такова дълго състезание... Поздравявам българската спортистка и й желая нови успехи.
Кореспондентите на БТА Кирил Захаринов и Румен Михайлов проследяват и отзивите в италианския печат за върховото постижение на Стефка Костадинова.
"Костадинова лети над световния връх“
Рим, 31 август 1987 г. /Спец. кор. на БТА Кирил Захаринов и кор. на БТА Румен Михайлов/ Най-популярното момиче днес в Италия е българката Стефка Костадинова. Нейното име, заедно с огромни снимки, може да се види тази сутрин във всички вестници тук. От снощи то звучи непрестанно в емисиите на радиото и телевизията, споменава се с любов и възхита от обикновените хора по улиците, площадите и кафенетата. Неведнъж и дваж, а десетки пъти телевизията повтаря онзи знаменит скок, при който нашето момиче с изключителна лекота прелетя над летвата на рекордна височина и който ще остане урок по психологическа устойчивост и майсторство.
Всички тук са единодушни, че вторият ден от Световното първенство по лека атлетика е станал един от най-големите празници на спорта на планетата благодарение на двата фантастични рекорда, поставени в продължение на 13 минути от "черната перла" на Канада Бен Джонсън и българската чародейка Стефка Костадинова. Те взривиха трибуните, на които присъстваха 66 хиляди души и накараха хората не само на стадиона, а и милиардите, които наблюдаваха състезанието по телевизията, да изпитат насладата от красотата на непрестанния устрем на човека и неограничените му възможности.
"Костадинова лети над световния връх: фантастичен рекорд - 209 сантиметра", "Скокът на 209 сантиметра - истински шедьовър", "Супер рекорд на Костадинова", "Костадинова е най-високата дама на всички времена", "Костадинова - все по-високо“, "Две момичета срещу гравитацията", "Стефка Костадинова в съревнование с Бен Джонсън" - това са част от заглавията в днешните италиански вестници. Под тях нашироко се дават репортажи за развоя на борбата в сектора на скока на височина, за огромното удоволствие, което са изпитали зрителите, наблюдавали изключителната борба между двете най-големи в тази дисциплина - Стефка Костадинова и Тамара Бикова от СССР. Подчертават се големите спортно-технически и човешки качества на българката, изключителното й умение да се концентрира в най-критичния момент за нея - след двете несполуки на 204 сантиметра, за да "се отприщи" и полети към световния връх.
Вестник "Стампа" пише, че успехът на 22-годишната българка е високо оценен от италианската публика, тъй като Сара Симеони направи скока на височина най-обичаната дисциплина на Апенините. А самата Симеони в "Гадзета дело спорт" не без гордост заявява, че Стефка е удържала думата си пред нея като добра приятелка да подобри световния рекорд. Спортният вестник се спира подробно на развоя на борбата и подчертава, че Костадинова "отговори достойно на мощната атака на съветската спортистка Тамара Бикова". А вестник "Туто спорт" е категоричен: "Новата световна шампионка в скока на височина с лице на дете се изкачи на златния връх на Олимп при най-големите атлети“.
Вестник "Джорнале" сочи, че българката е прибавила нов исторически сантиметър към своя рекорд и заедно със знаменития Джонсън постави ореола на втория ден на най-големия шампионат на планетата. Вестникът пише: "Единадесет крачки при суперелегантна техника и чудесна скорост донесоха нов световен рекорд. Заедно с това Костадинова показа и важни качества - физическа и главно психическа устойчивост, а с тях и непреклонна воля за победа."
"Джорнале" се спира и на един интересен момент от биографията на шампионката: "Когато Стефка бе на 12 години късаше по два чифта обувки на месец, тичайки след футболната топка, докато един ден е привлечена на стадион "Христо Ботев" в Пловдив да тренира лека атлетика. За да направи впечатление на своя пръв треньор Тодоров малкото момиче смело обещава, че ще стане световна шампионка. Никой не може да каже дали тогава "чичо Тодоров“ е повярвал на обещанието, но вчера тя изпълни своята закана.
Италианските журналисти споделят по страниците на печата, че очакват с интерес награждаването следобед на световната шампионка в скока на височина и нейните подгласнички, за да вземат така търсените от тях интервюта на традиционните пресконференции след връчването на медалите.
На 10 февруари 1988 г. Стефка Костадинова е удостоена с "Голямата награда Моник Берлиу“ за 1987 година от Общото събрание на Френската академия на спортовете като признание за нейната "всеотдайност към спорта, за постигнатите изключителни спортни резултати и за достойното място, което тя заема в ранглистата на световните рекордьори“. Стефка Костадинова получава отличието си на 15 април 1988 г. на официална церемония в Париж лично от председателя на Френската академия на спортовете Клод Фусие в присъствието на президента на Международния олимпийски комитет Хуан Антонио Самаранч.
Високо отличие за Стефка Костадинова
Париж, 10 февруари 1988 г. /Кор. на БТА/ Общото събрание на Френската академия на спортовете присъди на последното си заседание "Голямата награда Моник Берлиу“ за 1987 година на българската лекоатлетка - световна шампионка и рекордьорка в скока на височина Стефка Костадинова.
В решението на Събранието на академията се отбелязва, че високото френско отличие се дава на Стефка Костадинова като признание за нейната "всеотдайност към спорта, за постигнатите изключителни резултати и за достойното място, което тя заема в ранглистата на световните рекордьори".
Заедно с българската лекоатлетка - единствената жена - 13 изтъкнати френски и световни рекордьори в различни спортни дисциплини ще получат златни медали и почетни грамоти на насрочената за 14 април 1988 година в Париж тържествена церемония.
Френската академия на спортовете е създадена през 1905 година и се оформя като една от най-авторитетните обществени неправителствени институции за поощряване на спортистите и за развитие на леката атлетика във Франция.
Под председателството на Клод Фусие днес в нейното общо събрание участват като почетни членове личности от ранга на Ерик Табарли и барон Ротшилд и като асоциирани чуждестранни членове - Хуан Антонио Самаранч, Жоао Хавеланж и др.
За да коментирате, трябва да сте регистриран потребител!
Регистрация