Успех срещу Брайтън доближи Ливърпул на три точки от върха

17:22

Ливърпул записа осмата си поредна победа в Премиър лийг, след като надигра с 2:0 Брайтън на „Амекс Стейдиъм“ в двубой от 29-ия кръг. Луис Диас откри резултата в 19-ата минута, а Мохамед Салах реализира дузпа в 61-вата, вкарвайки 2000-ия гол за мърсисадйци във Висшата лига. С успеха „червените“ отново се доближиха на три точки зад Манчестър Сити при равен брой изиграни мачове. Шампионите могат отново да увеличат разликата в понеделник, когато гостуват на Кристъл Палас. За Брайтън това пък бе пета поредна загуба в първенството.

Мениджърът на домакините Греъм Потър бе направил четири промени в сравнение със загубата от Нюкасъл. Ив Бисума, Алексис Макалистър, Нийл Мопе и Соли Марч започнаха за Брайтън за сметка на Шейн Дъфи, Дани Уелбек, Джейкъб Мърфи и Паскал Грос.

Юрген Клоп предприе три корекции от двубоя с Интер през седмицата. Наби Кейта, Джордан Херндерсън и Луис Диас се завърнаха сред титулярите, а Къртис Джоунс, Диого Жота и Тиаго Алкантара останаха на пейката за началото.

„Чайките“ стартираха много активно в първите 7-8 минути. В петата Мопе стреля добре от около 25 метра, но топката премина на сантиметри встрани. Ливърпул отговори с много чиста възможност в деветата минута. Александър-Арнолд изведе Салах отдясно, след което египтянинът продължи към Мане на близката греда. Дънк обаче подложи в последния момент крака си при удара на сенегалеца и отклони в корнер.

Ливърпул откри резултата десет минути след това. Матип отправи много добро дълго подаване зад гърба на отбраната на "чайките", а Диас успя да изпревари Санчес и да чукне топката с глава покрай излезлия напред страж на Брайтън. Санчес влезе доста некоординирано срещу колумбиеца, който трябваше да получи медицинска помощ. ВАР прегледа ситуацията за евентуален червен картон на вратаря, който обаче се размина без санкция за опасната си игра.

В 43-тата минута мърсисайадци организираха страхотна контраатака. Робъртсън изведе Салах, който надбяга Бисума, след което реши да стреля в близкия ъгъл, но Санчес изби с крак. Тук египтянинът можеше да комбинира с Диас, но реши да играе сам, което ядоса мениджъра на гостите Юрген Клоп.

В първите секунди на втората част Брайтън пропусна страхотна възможност, след като Тросар от 13-14 метра стреля над вратата. По всяка вероятност дори да беше отбелязал, голът щеше да бъде отменен заради игра с ръка на Мопе в хода на изграждането на атаката. В 57-ата минута удар на Салах рикошира в крака на Дънк, след което срещна напречната греда. Малко след това Диас проби много добре, след което пусна към Салах, който обаче стреля много неточно.

В 60-ата минута Ливърпул получи дузпа заради игра с ръка на Бисума след удар на Кейта. Мохамед Салах изпълни безкомпромисно от бялата точка, вкарвайки гол №2000 за Ливърпул в Премиър лийг. Това бе и 20-ото попадение на египтянина в първенството през този сезон. Така за четвърти път Салах реализира 20 или повече гола в рамките на една кампания във Висшата лига.

Две минути след това останаха съмнения, че Алисон излезе с топка в ръцете си извън наказателното поле. Страничният рефер обаче не даде сигнал.

Минута преди края Алисон се намеси блестящо след удар отблизо на Уелбек, след който топката отиваше под напречната греда. Секунди след това Луис Диас излезе очи в очи със Санчес, но не успя да го преодолее.