Евро 2008 - победители и победени
Финалистите:
Германия
Представянето на Бундестима може да се обобщи от две мъдри сентенции. Едната е на Гари Линекер: "Футболът е игра, в която участват два отбора от по 11 души и накрая Германия печели", а другата е на Франц Бекенбауер: "Когато Германия е слаба, стига финал, когато е силна - го печели". Представянето на "швабите" беше доста противоречиво - победа и добър футбол срещу Полша, неочаквана загуба от Хърватска и постна продукция срещу Австрия. Във важните моменти обаче немците се мотивираха и въпреки че не бяха по-добрият отбор нито на четвъртфинала, нито на полуфинала, постигнаха своето. Все пак Балак, Швайнщайгер, Подолски и Клозе доказаха с изявите си, че могат да решат всеки мач. Тимът не блестеше с нищо, но за пореден път показа прословутия немски дух, изразен чрез една друга "мъдрост": "Немският войник не пада докато главата му не е поне на два метра от тялото". Дали войниците на Йокаим Льов ще спечелят финалната битка? Остава да разберем...
Испания
Истинско чудо - "Ла Фурия" стигна най-накрая отново на финал на голям футболен форум след 1964 и 1984 г. Една от най-големите футболни държави в днешно време преживяваше разочарование след разочарование, свързано с националния отбор. Този път обаче големите амбиции на иберийците имаха и покритие. Испания притежава може би най-балансираният състав на Евро 2008 и демонстрира постоянството, нужно за достигане до тази фаза на турнира. В групите "Ла Фурия" беше безпощадна срещу Русия, Швеция и Гърция, съдбата беше на нейна страна на четвъртфиналите срещу Италия, а на полуфиналите демонстрира истинска класа срещу приятната изненада Русия. Може би слабото място на отбора е треньорът - 69-годишният Луис Арагонес - човекът нарекъл Тиери Анри "мръсен негър" и славещ се с доста противоречива репутация. Въпреки всичко, до този момент късметът е на страната на "Мъдреца от Орталеза", чието поведение и треньорски качества напомнят малко това на "Стратега от Мировяне", с разлика, че последният вероятно щеше да извика в състава "Оня със седми номер" (Раул). На този етап обаче никой не може да критикува Арагонес относно неговите решения - Испания демонстрира ефективен футбол, при който прагматизмът често изместваше красотата. Истината е, че само по този начин идват големите успехи.
Полуфиналистите:
Турция
Отборът на Турция вършеше чудеса от храброст, докато не срещна немската машина на полуфиналите. Съдбата се усмихна на няколко пъти на югоизточните ни съседи, които успяха да победят Швейцария в последната минута, обърнаха резултата срещу Чехия в края на двубоя и по същия начин се измъкнаха срещу Хърватска. Наистина турците имаха късмет, но показаха и несломим дух. Статистиката сочи, че за петте изиграни мача момчетата на Фатих Терим са водили в резултата общо около 10 минути и въпреки това останаха на косъм от финала. Най-интересното е, че Турция изигра най-силния си двубой именно срещу Германия, въпреки многото отсъстващи и въпреки името на съперника, но пък отпадна. Футболът е нелогична игра.
Русия
Ето че и руският отбор се върна с гръм и трясък на голямата сцена. За това основна вина има един от най-големите треньори на нашето време - Гуус Хидинк. Човекът, спечелил КЕШ с ПСВ и постигнал неочаквани успехи начело на Холандия, Южна Корея и Австралия, отново показа таланта си на блестящ мениджър и успя да направи от отбор, съставен от играчи от местното първенство (с изключение на Саенко), полуфиналист на Европейско първенство. Стартът на "Сборная" беше слаб - унизителна загуба от Испания, последвана от измъчена победа срещу Гърция, за да дойдат мачовете с Швеция и Холандия, където тимът разкри истинския си потенциал. Играта на отбора в тези два мача се доближи в пълна степен до тази на спечелилия Купата на УЕФА състав на Зенит. Руснаците ни показаха прекрасен футбол, изпъстрен със светакивични атаки и чудесно разбирателство по терена. Футболисти като Аршавин, Жирков, Павлюченко, Саенко, Колодин, Акинфеев и др. вече влязоха в полезрението на големите европейски клубове. За съжаление на руския народ, на полуфиналите отборът срещна кошмара си Испания. В този мач нямаше и помен от играта на тима от предните два двубоя. Все пак руснаците напускат турнира с гордо вдигнати глави и доста по-богати от преди, предвид огромните премии, които получиха (вероятно по-богати и от бъдещите европейски шампиони).
Смятаните за фаворити:
Италия
Световният шампион разочарова феновете си след слабото представяне в групата и безличната игра срещу Испания на 1/4 финалите. Донадони изтърпя много критики относно състава и стила на игра на скуадра адзура. След фиаското срещу Холандия и Румъния тимът мина през иглени уши в следващата фаза, но отпадна след изпълнения на дузпи. След оттеглянето на Липи от поста италианците играят много по-колебливо. Явно хората от федерацията забелязаха това и отново върнаха Липи начело на тима. По време на първенството на няколко пъти защитата на "адзурите" се пропукваше, а това е доста изненадващо за създателите на катеначото. Де Роси, Дел Пиеро, Акуилани, Куайлярела, Бориело не получиха достатъчно шансове (а някои дори никакви) за изява. Лука Тони пък така и не успя да отбележи гол на Евро 2008. Нежната му половинка със сигурност се надява да не се е зарекъл да не си обръсва мустака докато не счупи каръка.
Франция
Представянето на Франция може да бъде описано с една-единствена дума - трагично. Вицешампионите на света трябва да бъдат доволни, че Гърция не успя да вземе точка от втория отбор на Испания, така поне не остават на последно място по показатели в турнира. Французите играха напълно безидейно и явно амортизирани. Главната вина за това трябва да поеме треньорът Доменек, който си позволи да не извика в състава футболисти като Трезеге, Фламини, Бен Арфа и Сисе. На тяхно място се появиха Анелка, Гомис и Тулалан, но това може би не е толкова изненадващо решение за човек, чието хоби е астрологията. Схемата на игра беше напълно объркана - Франция постоянно играеше с двама дефанзивни халфове, въпреки че в повечето случаи изоставаше в резултата, често сред титулярите попадаха играчи в изключително слаба форма, не беше даден достатъчно шанс на футболисти като Насри и Евра. В крайна сметка "петлите" бързо-бързо се прибраха в родината си с подвити опашки.
Португалия
Момчетата на Луиш Филипе Сколари започнаха с големи амбиции това първенство. Те имаха всички предпоставки за успех - страхотен колектив, сплав между младост и опит, добър треньор, лесен поток, силна игра още в първите срещи. По ирония на съдбата обаче още на четвъртфиналите иберийците срещнаха Германия, а не е тайна, че срещу немците няма абсолютно никакво значение как си се представял до момента. Португалците просто доказаха, че все още не са дорасли за голям триумф, но в лицето на Роналдо, Нани, Куарешма, Моутиньо, Пепе, Босингва, Велосо и Пощига, тимът показа, че има голям потенциал за в бъдеще. Може би големите успехи за този отбор предстоят, но засега той може само да завижда на съседите си от Испания.
Холандия
След първите си два мача в "групата на смъртата" холандците вече бяха определяни за най-големия фаворит за спечелването на турнира. "Лалетата" се разправиха по безапелационен начин с Италия и Франция, а резервният им отбор дори надделя над Румъния. Холандците показаха невероятна игра в нападение, но в наши дни не можеш да печелиш подобни надпревари без постоянство и стабилност. Да, холандците дори демонстрираха силна игра в защита, докато не срещнаха руснаците и техните убийствени контраатаки. "Лалетата" бяха наистина смешни срещу "Сборная" и в рамките на 120 минути заличиха напълно доброто впечатление от предишните срещи. За това могат да бъдат обвинявани треньорът, неопитността на повечето футболисти, умората, но истината е, че "оранжевите" още в квалификационната група показаха, че не могат да играят постоянно на високо равнище. Единственият вариант холандците да излязат победители срещу Русия беше на тяхно място в последните минути от редовното време да влезе да играе турския състав. "Лалетата" разцъфтяха в началото на турнира, но твърде бързо прецъфтяха.
Домакините:
Швейцария
"Кръстоносците" може да бъдат смятани за най-големите каръци на това първенство. Още в мача на откриването домакините се представиха страхотно, надиграха напълно чехите, но в крайна сметка загубиха, а голмайсторът им Александър Фрай се контузи. И това беше по-малкото зло - във втория си мач швейцарците отново показаха силна игра, имаха повече положения, поведоха в резултата, но допуснаха загуба в последната минута. По ирония на съдбата точката в този мач щеше да е напълно достатъчна на отбора да продължи напред с оглед победата срещу Португалия. Поне като малко утешение "кръстоносците" постигнаха първата си победа на европейски първенства. Дойдоха в страната им, изпиха алокохола им и в крайна сметка швейцарците отпаднаха още в групите. Несправедливо наистина.
Австрия
Колкото и изненадващо да е дори за народа на Австрия, отборът се представи наистина достойно на Евро 2008. Преди началото на турнира австийците бяха смятани за абсолютен аутсайдер, а треньорът им коментира това с думите: "Това е напълно нормално и ни най-малко не възразявам срещу подобно твърдение." В крайна сметка Австрия допусна две минимални загуби от силните състави на Хърватска и Германия, като дори не беше по-слабия отбор на терена. Срещу Полша сценарият щеше да се повтори, но едно леко съдийско рамо им донесе заслужената точка. Австрийците притежават някои добри млади футболисти като Харник, Линц, Иваншиц, Коркмаз, Гарикс и др. и със сигурност вече едва ли ще бъде смятани за аутсайдери, въпреки мнението на треньора.
Останалите:
Хърватска
Хърватите се оказаха една от най-приятните изненади на Евро 2008. Въпреки че спечелиха и трите си срещи в групата и показаха много разумен и добър футбол, "шахматистите" се оттеглиха още на 1/4 финалите. Съдбата им обърна гръб в най-важния момент - 122-та минута на мача с Турция и последвалите дузпи. Съставът обаче има огромен потенциал, воден от млад и амбициозен треньор като Славе Билич и с бъдещи звезди като Лука Модрич, Иван Ракитич, Нико Кранчар, Даниел Пранич, Ведран Чорлука, Никола Покривац и компания. Хърватите могат да се оттеглят с високо вдигнати глави, тъй като отпадат без да са загубили мач. Жалко, но факт.
Чехия
Чехите бяха едно от най-голямите разочарования на това Европейско първенство. Още в първия двубой съдбата им се усмихна, за да успеят да победят Швейцария (за това голяма вина имаше и Петр Чех). В решителния мач обаче съдбата си го върна (по стечения на обстоятелствата за това голяма вина имаше отново Чех) и чехите приключиха първенстовото, оставайки в историята на Европейските първенства като едни от най-големите неудачници. Феновете на Челси пък ще се надяват вратарят на отбора да прави подобни грешки само с фланелката на националния отбор на страната си.
Полша
Участието на Полша на Евро 2008 едва ли ще бъде запомнено с нещо. Отборът се класира пръв на финалите, но за сметка на това отпадна бързо-бързо с едва една точка в актива си. Нямаше и помен от футбола, който демонстрираше "Дружина Полская" в квалификациите и това логично доведе до слабите резултати. Не трябва да забравяме все пак, че това беше дебют на поляците на Европейски първенства. Единствено Кжиновек, Смоларек и Герейро оставиха добро впечатление с играта си. За останалите едва ли някой ще си спомни нещо.
Румъния
Преди началото на първенството румънците бяха смятани за обречени, попаднали в "групата на смъртта" (от която в крайна сметка нямаше нито един отбор на полуфиналите). Северните ни съседи започнаха в познатия си стил и участваха в най-грозния мач на Евро 2008 (0:0 с Франция), последва по-добро представяне срещу Италия и още една спечелена точка, но накрая надеждите на румънците бяха разбити от втория отбор на Холандия. Истинска ирония, като се има предвид, че румънците победиха "лалетата" в квалификациите. Едва ли ще запомним с нещо друго участието на Румъния в Австрия и Швейцария, е, може би и със сълзите на Муту след изпуснатата дузпа.
Швеция
Симпатичните ни шведи отново останаха с пръст в уста, след като бяха на косъм от класиране на 1/4 финалите, но в решителния мач претърпяха истинско фиаско срещу Русия. Скандинавците започнаха с победа срещу Гърция, загубиха в последните минути от Испания и бяха тотално разбити от момчетата на Гуус Хидинк. Неостаряващият Хенрик Ларсон отново беше един от най-добрите за своите, а малко утешение за Ларс Лагербак е това, че той стана треньорът с най-много участия на европейски финали, а пък Ибрахимович прекъсна близо тригодишната суша с националната фланелка след като отбеляза цели две попадения.
Гърция
Неслучайно завършваме с Гърция - последния европейски шампион. Всъщност това е напълно закономерно, като се има предвид, че гърците останаха с 0 точки на 16-то място от 16 отбора. Елините, създатели на драматични стилове като трагедията и комедията, бяха напълно трагикомични на Евро 2008. Познатата тактика на Ото Рехагел: "Отзад сме за 0:0, напред - гледайте да уцелите Харистеас с топката по главата" този път не проработи. И шведи, и руснаци, и резервите на Испания успяха да разпечатат вратата на Никопулидис. Гръцкият кораб потъна напълно в последния мач, в който дори момчетата на Ото Рехагел поведоха в резултата, но "Б" отборът на Испания без видими усилия успя да обърне развоя на мача в своя полза. Моментите на слава за "елините" приключиха.
Сега е ред на немци или испанци.
За да коментирате, трябва да сте регистриран потребител!
РегистрацияКоментари
22.11.2008 09:20
Хубава статия 5+++
30.06.2008 14:42
Браво!!! Статията е много добра ))
30.06.2008 02:16
Една от най-добрите статии които съм чел 5+