Григор продължава да пише история в Лондон

19:26
Григор Димитров стана първият български тенисист, който достига до полуфинал на турнир на АТП.

21-годишният Димитров победи поставения под номер 9 Кевин Андерсън (Южна Африка) с 4:6, 6:4, 6:3 на турнира на трева AEGON Championships в Лондон с награден фонд 625 хиляди евро.

Двубоят беше прекъсван на два пъти заради дъжд в началото на втория сет, след което 72-ият в света българин стигна до обрат. 203-сантиметровият Андерсън взе първия сет, след като реализира пробив при единствената си възможност в десетия гейм. След второто прекъсване при 1:2 във втората част Димитров спечели три поредни гейма и след 4:2 нямаше проблеми да изравни резултата в сетовете.

30-ият в световната ранглиста Андерсън отново загуби подаването си в петия гейм на третия сет и това се оказа решаващо. При 5:3 в деветия гейм Димитров реализира нов пробив при третия си мачбол.

След срещата българинът се разплака и отиде да прегърне баща си Димитър на трибуните.

"Не мога да скрия сълзите си. Изключително съм щастлив от тази победа. Надявам се утре да играя още по-добре", коментира след срещата Димитров.

"Дойдох тук с надеждата да се представя добре, да натрупам игрова практика преди "Уимбълдън". Вече съм на полуфинал, което е невероятно. Надявам се утре също да има радостни сълзи", допълни той.

Андерсън наниза 15 аса, но българинът успя да се справи с мощните му сервиси, особено в третия сет.

"Мачът беше труден. Той изпълнява сервиси с много голяма скорост. Опитвах се да разгадавам посоката, а в някои моменти имах и късмет. Условията бяха тежки и за двамата. Дъждът на два пъти прекъсваше мача. Радвам се, че в края аз излязох като победител", каза още Димитров.

С успеха хасковлията заработи 90 точки и 25940 евро, а за място на финала той ще срещне победителя от срещата между Ксавие Малис (Белгия) и Давид Налбандян (Аржентина).