Най-великите мачове в историята: Два паметни обрата и 14 гола (видео)

09:31
Драматичните обрати пораждат велики мачове, които с течение на времето се превръщат в черешките на любимата игра. Днес отново ще се потопим в приказния футболен свят и ще разгледаме два от най-паметните сблъсъци в историята.

Първо ще ви отведем на "Риасор", където преди около десетина година Депортиво Ла Коруня изнасяше футболни лекции на европейските колоси. По онова време никой не смееше да стъпи на терена на "СуперДепор", а неустрашимите нямаше как да не опитат от продукцията на легендарното трио Макай-Тристан-Пандиани.

А след това ще Ви запознаем със страданието на Монако. Едва ли това, което сполетя "червено-белите" на 2 октомври 2004 година, може да се сравни с трудния период, през който минават в днешно време, но определено тази дата е една от най-мрачните в историята на тима.

Депортиво Ла Коруня - Пари Сент Жермен - 4:3 (0:2)

„Риасор” се оказа тесен и за Пари Сент Жермен

Вън от съмнение е, че срещата между Депортиво Ла Коруня и Пари Сент Жермен, която се игра през сезон 2000/2001 във втората групова фаза на Шампионската лига, е една от най-паметните в историята на най-комерсиалния европейски клубен турнир. В прочутия мач, игран на "Риасор", парижани имаха класическа преднина до 57-ата минута. Головете за френския тим бяха дело на Джей-Джей Окоча и Лоран Лерой. Но това не сломи духа на играчите на Депортиво Ла Коруня, които по онова време бяха сериозен фактор в европейския клубен футбол, и за пореден път доказаха максимата, че мачът се играе до последния съдийски сигнал. Испанците постигнаха исторически обрат след хеттрик на Валтер Пандиани и едно попадение на Диего Тристан.

Дата: 07.03.2001 г.
Сезон: 2000/2001
Първенство: Шампионска лига, втора групова фаза
Стадион: „Риасор” (Ла Коруня, Испания) – 20 000 зрители

Стартови състави:

Депортиво Ла Коруня – Хосе Молина, Донато, Мануел Пабло, Нуредин Найбе, Енрике Ромеро, Емерсон (46’Валтер Пандиани), Фран Гонзалес (59’Диего Тристан), Джалминя, Виктор Санчес, Мауро Силва, Рой Макай (85’Лионел Скалони).
Старши треньор: Хавиер Ирурета

Пари Сент Жермен – Лионел Летици, Джими Алжерино, Фредерик Деу, Силвен Дистен, Пиер Дюкро, Бернард Менди, Микел Артета (55’Петер Лучин), Али Бенарбиа (62’Ерик Рабесандратана), Алиу Сисе, Джей-Джей Окоча (73’Игор Яновски), Лоран Лерой.
Старши треньор: Луис Фернандес

Съдия: Урс Майер (Германия)

Голове:

Депортиво Ла Коруня – Валтер Пандиани (57, 76, 84), Диего Тристан (60)
Пари Сент Жермен – Джей-Джей Окоча (29), Лоран Лерой (43, 55)

Жълти картони:

Депортиво Ла Коруня – Емерсон (28)
Пари Сент Жермен – Джими Алжерино (4), Лоран Лерой (82)

Монако - Ница - 3:4 (2:0)

Виктор Агали прекърши Монако на Савиола и Адебайор

През сезон 2004/2005 в мач от 9-ия кръг на френската Лига 1 отборите на Монако и Ница изнесоха незабравим спектакъл. Изгряващите звезди на европейския футбол Хавиер Савиола и Емануел Адебайор осигуриха комфортна преднина на Монако, като до 67-ата минута резултатът бе класически. Но точно от този момент нататък тежката дума имаше звездата на Ница Виктор Агали, който за 7 минути оформи своя хеттрик и върна статуквото на терена. Гостите взеха огромно психологическо предимство и на фона на случващото се на терена щеше да е голяма изненада, ако равният резултат се бе запазил до края на срещата. Очакваното се случи и 8 минути преди края на мача другият голмайстор на "орлите" Марама Ваируа сложи точка на спора, оформяйки крайното 4:3.

Дата: 02.10.2004 г.
Сезон: 2004/2005
Първенство: Лига 1, 9-и кръг
Стадион: „Стад Луи II” (Фонтвиеле, Монако) – 16 500 зрители

Монако – Флавио Рома, Патрис Евра (81’Ярослав Плашил), Гаел Живе (73’Франсоа Модесто), Жулиен Родригес, Майкон, Себастиан Скилачи, Понтус Фарнеруд (84’Лукас Бернарди), Акис Зикос, Емануел Адебайор, Ернесто Шевантон, Хавиер Савиола.
Старши треньор: Дидие Дешан

Ница – Дамиен Грегорини, Жак Абардонадо, Хосе Кобос, Франсоа Грене (30’Едгарас Янкаускас), Сами Траоре, Седрик Вараулт, Флоран Балмонт, Оливие Ешуафни (23’Серге Дие), Себастиен Руде, Виктор Агали, Марама Ваируа (87’Роберто Бисконти).
Старши треньор: Гернот Рор

Съдия: Ерик Пула