- Г-н Баждеков, в началото на годината Тодор Батков съобщи, че бюджетът на Левски ще бъде 11 млн. лв. Кое наложи това свиване?
- Не бих казал свиване, просто това са реалностите и ние се съобразяваме с тях. Първият приходоизточник, който за съжаление невинаги е достатъчен, е продажбата на футболисти. В последните години направихме някои добри трансфери, но те не ни осигуряват необходимото финансово спокойствие. Сериозно перо се явяват и приходите от участието ни в европейските клубни турнири. Генералният ни спонсор "М-тел" също редуцира сумите и това се отрази. Хубавото е, че в последните три години сумата остана постоянна. Освен това имаме добра организация по привличането на рекламодатели, от които също черпим средства. Приходите от билети не са това, което ни се иска. Но политиката ни е такава - стараем се да се съобразим с реалността в България и възможностите на хората.
- Защо "М-тел" намали парите?
- Всяка организация си има различно планиране на бюджета и ресурсите. Виждате, че много малко компании в момента могат да си позволят да спонсорират клубовете. В момента в България може би 4-5 отбора имат регулярни спонсори. От "М-тел" Левски получава една твърда сума всеки месец. Отделно имаме записани и бонуси при определени успехи през сезона. Най-вече при участието в Европа – колкото по-напред достигаме, толкова по-голям е финансовият стимул на "М-тел". Щом партньорството ни продължава толкова дълго, значи и двете страни са удовлетворени.
- По груби сметки всяка година изкарвате около 3 млн. евро от продажби на играчи и участие в евротурнирите?
- Доскоро успявахме. В момента обаче има забавени плащания от транфери, също така от телевизии и други наши партньори. Чакаме пари от няколко места. Стараем се да се самоиздържаме, но невинаги нещата зависят само от нас. Затова сме благодарни на г-н Батков, който ни помага с лични средства.
- Обявихте през 2009 г. над 8 млн. лв. за годишни заплати в Левски. Сумата през тази година по-ниска ли ще бъде?
- Нормално е, понеже с намаляването на приходи намаляват и разходите. Тази година направихме сериозно преотстъпване на футболисти, други пък бяха освободени, което ще олекоти донякъде бюджета. Отделно направихме известно съкращение на персонала, без да нарушаваме организацията в клуба. Както виждате, не сме лишили отбора от нищо. Направихме две подготовки в чужбина. Напълно изрядни сме в задълженията към футболистите. Като цяло Левски не може да си позволи крайно свиване на бюджета, за да не се наруши ритъмът в клуба. Знаете, че имаме високи цели, които съответно искат ресурси и добра организация.
- На последното акционерно събрание Левски обяви загуба от около 4 милиона лева?
- Не мога да влизам в подробности, тъй като все още водим спорове с данъчните. Това са методологични начини за отчитане, основно за правата на футболистите. Данъчните имат няколко тълкувания за тях, които през годините са доста различни. Оттам идва това преизчисляване със стара дата, което доведе до тези загуби в последните две години.
- Не е ли това във вреда на клуба?
- Да, във вреда е. Това беше идеята на тези проверки във всички клубове, данъчните да изработят механизъм, насочен към спецификата на футбола, като ниша в икономиката. Много от нещата в стопанската сфера не могат да се прилагат като отчетност във футбола и като цяло в спорта. Така че аз се надявам да се създаде една обща методология, да се уеднаквят критериите и скоро да изгладим тези различия.
- Как оценявате като инвестиция тримата бразилци Жеан Карлос, Зе Соарес и Жоазиньо, които един по един бяха продадени?
- От покупко-продажбата на тримата Левски е на загуба. Жеан Карлос единствен не успя да се впише в отбора, макар че той бе най-исканият, най-скъпият и съответно за него очакванията бяха най-големи. За съжаление Левски загуби от него 400 хиляди евро, говоря само за частта покупко-продажба. Както вече знаете, чакаме пари от продажбата на Зе Соарес, както и от наскоро трансферирания Жоазиньо. Така че ако приемем, че всичко ще се изпълни, както е заложено, загубата на Левски от покупко-продажбата на тримата бразилци ще е около 350 хиляди евро.
Константин Баждеков говори и за два от наболелите проблеми в Левски. Единият е забавянето на постъпленията от телевизионните права, другият – за бъдещето на стадион "Георги Аспарухов".
- Вече почти втори месец се бавят парите от телевизионни права. Какво се случва?
- Наистина не е приятно, тъй като това забавяне на парите нарушава изпълнението на нашия бюджет. Тези пари бяха планирани да се получат в края на миналия месец. Вече минава средата на следващия. Подготовката ни само за този лагер е горе-долу колкото средствата, които очакваме от телеправата – около 155 хиляди лева от предвидения за всички клубове 1,5 млн. лева транш. Не мога да кажа защо парите се бавят. Оторизирали сме БФС да ни представлява по договора. Водят се разговори между страните, в това число и аз помагам. Надяваме през следващата седмица парите да се получат, защото, пак казвам, това забавяне води до известни финансови затруднения.
- А имате ли претенции за повече приходи от телевизиите?
- Парите според мен могат да бъдат много повече, но това е свързано с пазара и търсенето. За съжаление продуктът българско първенство не е достатъчно добре оценен в резултат на цялата ситуация на футбола ни и икономиката в страната. Има голям резерв в телевизионните права, но за момента всичко опира до интересите и възможностите на съответните телевизии. С последния договор сумата значително се повиши на фона на предишните години.
- Стадион "Георги Аспарухов" има проблеми с наклона на трибуните. Работите ли в тази посока?
- По принцип нашият стадион не представлява опасност за зрителите. През последните години ремонтирахме козирката, което ни струваше около 500 хиляди лева. Вече имаме проект за ремонт и на трибуните, защото в някои от блоковете седалките наистина са под наклон. Готови сме да го реализираме, стига да намерим необходимите средства и време за изпълнение. Планираме целият сектор “Б” да бъде изграден наново, с нова бетонна основа, да сменим изцяло седалките. В началото на седмицата имахме отново общинска комисия, която е отчела, че от последните забележки имаме доста подобрения. Имаме още върху какво да работим за удобството на публиката.
- От 2012 година има нови изисквания на УЕФА за лицензирането на стадионите. Ще успее ли Левски да осигури лиценз за Герена?
- За момента не мога да се ангажирам с конкретно становище, защото това е свързано с много ресурси. Доколкото знам, г-н Батков води разговори с различни институции и структури, не само в България, за някакво решение в тази посока. За момента обаче няма такова. Надявам се и държавата да помогне ако не със средства, то поне с някакви облекчения към изискванията за клубовете, тъй като повечето бази са общински.
За да коментирате, трябва да сте регистриран потребител!
Регистрация