Бобич: Направихме една малка революция

09:04
Бобич: Направихме една малка революция
Изпълнителният директор на Черноморец Бургас Фреди Бобич даде интервю за немското издание "Тагблат". Поводът за разговора с бившия немски национал е юношеският турнир в Ергенцинген. Бобич каза и други интересни неща за "акулите" и българското първенство.

- Хер Бобич, през уикенда отборът на Черноморец до 19 години идва на турнир в Ергенцинген. Знаем, че вие сте помогнали.


- Познавам този турнир. Не съм играл в него, но веднъж като футболист на Щутгарт давах автографи тук. Момчетата много се радват, че ще играят срещу силни чуждестранни отбори. Малко са уморени, защото мина дълъг сезон. Но не ги подценявайте, ще дойдат силни футболисти. Имаме пет национали, които ще опитат да се продадат скъпо.

- Какво да очакват зрителите от вашия отбор?

- Те са много технични, като всички на Балканите. Опитваме се да им налеем акъл, че най-важното е дисциплината. Че не трябва да се предават, независимо какъв е резутатът.

- Знаем, че работите с Айнтрахт Франкфурт.


- Да, Франк Лайхт (бивш треньор на юношите на Айнтрахт), идва веднъж при нас. Някои от нашите треньори са били в Хофенхайм и в Щутгарт. Ние ги обучаваме, за да работят по-добре с децата, да повишат квалификацията си.

- Работите много с Германия. Сигурно понякога ви критикуват за това.

- Да мърморят дали е правилно. Не само аз, целият треньорски щаб има опит от Германия, но са си българи. Шефът на делегацията за Ергенцинген, Пламен Михов, е играл в Кобленц. Той се кълне в немската система и беше много щастлив, че с Краси Балъков дойдохме в Бургас преди една година, за да променим работата с юношите. Не казвам, че преди с децата се е действало зле, но трябваше малко помощ. Да, Германия влияе на начина ни на работа, но не можем да взимаме всичко и да го прилагаме тук едно към едно. Трябва да се съобразяваме с манталитета в България.

- Черноморец завърши пети. Вашето обобщение?

- Ние сме много доволни, дръпнахме в сравнение с миналата година. Това е най-доброто постижение в историята на клуба, важно е! Инвестирахме в инфраструктурата, строим нова база, защото имаме 300 деца и искаме да им предложим нещо. Показахме какво е Черноморец. Сега всички знаят, че в страна, където е трудно, може да се прави футбол като в Германия. На добър път сме.

- И кое е толкова трудно?

- Нали знаете как е на Балканите. Първо вижте стадионите - като в Германия през 1980 година са. Ние работим различно.

- Как?

- Нашият инвеститор не иска да харчим пари само за първия отбор, а за целия клуб. Да строим юношеска академия, тренировъчен център като на заподноевропейските отбори. Футболът в България е натъпкан на едно място, в столицата София. Заради дългия период, през който българите са живели зад стената, футболът е събран в старите, традиционни, централизирани сили от столицата. Те не искат да видят нищо ново, предпочитат да продължават с хазарта и да влияят на някои мачове чрез уговорки.

- Спортният директор и треньор Краси Балъков каза за задачата ви: "Ние планираме революция".

- Резултатът е една малка революция. Работим по различен начин, който няма нищо общо с досегашния. Трудно е, но вече променихме много неща. Започна дискусия, че дори отбори като ЦСКА и Левски трябва да се променят. Да не разчитат само на традициите си, без да правят нищо за юношеския, за професионалния футбол. Само техните гешефти.

- Вашата работа влияе на българския футбол?

- Надявам се. Успехът показва, че сме прави. Започнахме много програми за деца, за млади фенове. По принцип на мач идват 2000-3000 зрители. Сега са средно 13 000. Това е огромен скок за тази страна.

- Мнозина се надяват да видят в Ергенцинген поне едното бедро от магическия триъгълник.

- Дано успея. За съжаление мачовете съвпадат с финала в Шампионската лига, а няма да го пропусна за нищо на света. Отивам в Мадрид. Може би ще дойда в неделя, не мога да гарантирам. Със сигурност идва един човек, когото също добре познавате - Петър Хубчев, бивш играч на Хамбургер и Айнтрахт Франкфурт.

Булевард

За да коментирате, трябва да сте регистриран потребител!

Регистрация