Левски победи Лудогорец в много емоционален мач на "Герена"

20:33

Отборът на Левски завърши сезона с минимален успех с 1:0 над Лудогорец в двубой от последния кръг на efbet Лига. В герой за домакините се превърна Фабио Лима, който заби единственото попадение в сблъсъка. По този начин "сините" прекъснаха и кошмарната си серия от 24 поредни мача без победа за първенство срещу "орлите".

Срещата бе изпълнена с много емоции, сълзи и сбогувания. Капитанът на Левски Николай Михайлов изигра последния си мач за клуба. Последен двубой начело на "сините" води и опитният специалист Николай Костов. 35-годишният страж застана на вратата, като бе заменен в 13-ата минута от Пламен Андреев. Защитата бе оформена от Патрик-Габриел Галчев, Хосе Кордоба, Келиан ван дер Каап и Цунами. Пред тях действаха Асен Митков и Карлос Охене. По фланговете атакуваха Фабио Лима и Марин Петков, а зад Рикардиньо бе поставен Джавад Ел Джемили.

Георги Дерменджиев пък бе заложил на по-експериментален състав и много от юношите на клуба намериха място в стартовата единайсеторка. Дамян Христов, Николай Николов, Анастас Пемперски, Методий Стефанов, Йоан Йорданов и Владислав Найденов стартираха от първата минута.

Футболистите на Левски дебютираха с новия екип, с който ще играят през сезон 2024/2025 година. Преди старта на двубоя изпълнителният директор на клуба Даниел Боримиров награди Николай Михайлов и Николай Костов със специални плакети.

Същото направиха и от Лудогорец, като директорът на "орлите" Ангел Петричев показа уважение към капитана на "сините" и клуба, връчвайки им статуетки.

Първата интересна ситуация в сблъсъка се откри пред вратата на гостите. Патрик-Габриел Галчев центрира много добре топката към точката на дузпата, където Марин Петков шутира от въздуха, но кълбото се отби в тяло на бранител.

В 13-ата минута Николай Михайлов бе заменен, като преди да излезе от терена съотборниците му направиха шпалир, след което стражът направи почетна обиколка, а феновете показаха огромно уважение. Те не спряха да скандират неговото име.

В 18-ата минута се стигна до първото положение за Лудогорец. След пробив отдясно на Спас Делев и неточен пас Келиан ван дер Каап сгреши с изчистването и подари топката на Клод Гонсалвеш, който стреля от движение, но покрай вратата.

В 31-ата минута Марин Петков проби отляво и центрира към Рикардиньо, който технично отклони кълбото, но то се отби в тялото на защитник и излезе в корнер. Секунди по-късно отново Петков бе в центъра на събитията, който нанесе удар по диагонала, но топката премина на сантиметри от целта.

Три минути преди края на първат част Спас Делев също пробва своя късмет, но топката попадна право в ръцете на Пламен Андреев.

Второто полувреме можеше да започне перфектно за домакините. След само 120 секунди игра Евертон Бала центрира на първа греда към Марин Петков, който продължи назад към Цунами. Капитанът на "сините" отправи удар с глава, но младият страж на гостите се намеси майсторски.

Все пак в 48-ата минута Левски откри резултата. Фабио Лима се озова очи в очи с Дамян Христов. Бразилецът нанесе изненадващ удар с десния крак в близкия ъгъл, който попадна в целта, за да даде преднина на столичани.

Малко по-късно Лудогорец отговори с отлична атака. Владислав Найденов изведе Йоан Йорданов сам срещу Пламен Андреев. Младият нападател обаче се забави и не успя да нанесе шут, след което пусна пас по земя към Спас Делев, но неговият опит бе блокиран.

В 52-ата минута Патрик-Габриел Галчев можеше да направи по-голяма преднината на "сините", но ударът му от воле прелетя над вратата. Пет минути по-късно Джавад Ел Джемили шутира силно от далечна дистанция, но Дамян Христов се справи със задачата.

В 75-ата минута Марин Петков залъга Методи Стефанов, след което отправи удар с десния крак от границата на наказателното поле, но право в ръцете на Дамян Христов.

В 83-ата минута Патрик Мислович, който се включи много силно, проби през центъра и пусна пас към Асен Чандъров. Халфът отправи техничен удар, който се отби в гредата. Секунди по-късно 25-годишният футболист получи директен червен картон, след като си изпусна нервите, изритвайки без топка Николай Николов.

До края на срещата домакините продължиха да контролират събитията на терена и заслужено се поздравиха с победата.

По този начин Левски завършва сезона на четвърто място с актив от 64 точки. Лудогорец пък спечели титлата и приключи с 18 пункта повече от "сините".

ЛЕВСКИ - ЛУДОГОРЕЦ 1:0

1:0 Фабио Лима (48)

Стартови състави:

ЛЕВСКИ: 13. Николай Михайлов (K), 22. Патрик-Габриел Галчев, 5. Келиан ван дер Каап, 33. Хосе Кордоба, 6. Цунами, 8. Карлос Охене, 10. Асен Митков, 7. Фабио Лима, 11. Джавад Ел Джемили, 88. Марин Петков, 9. Рикардиньо

ЛУДОГОРЕЦ: 67. Дамян Христов, 14. Дени Групер, 5. Георги Терзиев (K), 63. Анастас Пемперски, 80. Методи Стефанов, 18. Ивайло Чочев, 29. Николай Николов, 90. Спас Делев, 8. Клод Гонсалвеш, 97. Владислав Найденов, 93. Йоан Йорданов

Стадион: "Георги Аспарухов"
Главен съдия: Кристиян Колев