ЦСКА София вкара пет, но и допусна три гола срещу Литекс в първия си мач за годината (видео)

18:56

ЦСКА София записа успех в първия си мач за 2024 година. "Червените" се наложиха над Литекс в контролна среща, играна на националната футболна база в Бояна. Първоначално проверката трябваше да се проведе на базата на столичани в Панчарево, но заради замръзналите терени там, бе взето решение двубоят да бъде преместен.

Отборът на Нестор Ел Маестро спечели с 5:3, а за победителите точни бяха Марк-Емилио Папазов, Матиас Фаетон, Дюкенс Назон, Илиан Антонов и Джонатан Линдсет, докато за ловчалии се разписаха Иван Иванов, Георги Стайков и Кингсли Бучи.

ЦСКА - София даде шанс и на тримата си вратари. Димитър Евтимов започна като титуляр, Густаво Бусато го замени в 30-ата минута, а през втората част Марин Орлинов също влезе в игра.

След два дни столичният тим заминава за Турция, където ще проведе по-голямата част от зимната си подготовка. Следващата контрола на "червените" е срещу Корона Келце на 20 януари (събота).

Мачът започна отлично за домакините, които откриха резултата още във втората минута. Марк-Емилио Папазов бе точен с удар от границата на наказателното поле.

Ловчалии обаче реагираха бързо и изравниха чрез Иван Иванов. Защитникът засече центриране на Илиян Капитанов от корнер и с глава изпрати топката неспасяемо в мрежата на Димитър Евтимов.

В 22-ата минута Дюкенс Назон бе фаулиран в наказателното поле на Литекс, а главният съдия Станимир Тренчев посочи бялата точка. Фаетон се нагърби с изпълнението на дузпата и не сбърка - 2:1.

Само 60 секунди по-късно "червените" реализираха и трети гол. Назон действа индивидуално отляво, осигури си пространство за изстрел в наказателното поле и не остави шансове за намеса на Алекс Божев.

Малко преди да измине половин час игра от началото на срещата Георги Стайков се оказа най-съобразителен в пеналтерията на ЦСКА - София и намали изоставането на своя тим.

В заключителните минути на първото полувреме силен удар на Амос Юга от въздуха премина покрай вратата.

На почивката Ел Маестро направи куп промени, а на терена от титулярите останаха единствено Станислав Шопов, Марк-Емилио Папазов и Сейни Санянг.

В 56-ата минута столичани отново извоюваха преднина от две попадения. Влезлият като резерва Илиан Антонов засече прострелно центриране на Тобиас Хайнц отляво и необезпокояван направи резултата 4:2.

В 73-ата минута ЦСКА - София допусна грешка при изнасянето на топката, от която гостите се възползваха по най-добрия начин. Литекс успя да намали изоставането си след гол на Кингсли Бучи, който успя да изпревари Шакич в наказателното поле.

Малко след това "червените" бяха близо до ново попадение, но прехвърлящият удар на Хайнц бе изчистен от бранител в зелено от голлинията. В последните минути от редовното време играчите на Ален Тупаич имаха възможност да стигнат до равенството, но Марин Орлинов изби в корнер.

В самия край на двубоя Джонатан Линдсет сложи точка на спора, оформяйки крайния резултат 5:3. Норвежецът засече центриране на Илиан Антонов и реализира във вратата на Литекс.

ЦСКА СОФИЯ 5:3 ЛИТЕКС

1:0 Марк-Емилио Папазов (2)
1:1 Иван Иванов (6)
2:1 Матиас Фаетон (22 - дузпа)
3:1 Дюкенс Назон (23)
3:2 Георги Стайков (29)
4:2 Илиан Антонов (56)
4:3 Кингсли Бучи (73)