България записа втора поредна победа европейското първенство по волейбол за мъже

23:40

България записа втора поредна победа в Група В на европейското първенство по волейбол за мъже, което се провежда в Италия, България, Република Северна Македония и Израел.

Националите надделяха над Украйна с 3:1 (20:25, 25:17, 25:20, 25:23) пред 5100 зрители в зала "Конгресна" на Двореца на културата и спорта във Варна.

С успеха си момчетата на Пламен Константинов излязоха на второ място във временното класиране в групата и на практика се класираха за 1/8-финалите на Евроволей 2023.

Словения е начело в групата с 3 победи от 3 мача, 9 точки в актива си и 9:1 геймово съотношение.

Втори е тимът на България (3 мача) с 6 точки и 7:3 геймово съотношение.

Трета е Хърватия (2 мача) с 5 точки и геймово съотношение 6:2, следвана от Финландия (3 мача) с 3 точки и 4:6 геймово съотношение, Испания (3 мача) с 3 точки и 3:7, и Украйна (2 мача) с 1 точка и геймово съотношение 3:6.

Утре надпреварата продължава с нови два двубоя. От 17:30 часа играят Испания и Финландия, от 20:30 часа България среща тима на Хърватия.

Пламен Константинов направи една промяна в стартовия състав в сравнение с мача с Финландия, като на мястото на Денис Карягин срещата започна Александър Николов.

България започна с Николай Колев, Мартин Атанасов, Георги Сеганов, Алекс Грозданов, Цветан Соколов, Александър Николов и либеро Теодор Салпаров.

В състава на Украйна личат имената на няколко класни играчи като капитанът Олег Плотницкий и диагоналът Васил Тупчий.

Селекционерът на България Пламен Константинов заложи на Александър Николов в титулярния състав за първи път от началото на Европейското първенство. Волейболистите на Украйна поведоха с 4:1 и 8:4 в началото на двубоя. Николай Колев атакува остро в центъра - 5:8. Александър Николов атакува мощно по диагонала от зона 4 - 7:10. Васил Тупчий атакува мощно по диагонала от зона 2 и Украйна поведе с 5 точки при 14:9. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Олиг Плотницкий реализира атакува с лекота от зона 2 за 16:11. При 11:17 Пламен Константинов взе второто си прекъсване за първата част. Цветан Соколов атакува мощно по правата за 13:17. Александър Николов с категорична така по диагонала от зона 4 за 14:19. Блокада на Аспарух Аспарухов намали резултата до 16:20. Угис Крастинс взе прекъсване за Украйна. Още едни блок на Аспарух Аспарухов и 17:20. Технична атака на Мартин Атанасов и 19:22. Аспарух Аспарухов би сервис в мрежата и гостите стигнаха до геймбол при 24:20. "Убийствен" начален удар на звездата Олег Плотницкий и Украйна спечели първата част с 25:20.

Алекс Николов заби мощна атака за 1:0 в началото на втората част. Блокаут на Мартин Атанасов - 2:0. Мартин Атанасов атакува мощно по диагонала от зона 4 за 3:1. Единична блокада на Николай Колев и 4:1. Алекс Грозданов спря с единична блокада така на Олег Плотницкий за 9:8. Георги Сеганов с една ръка вдигна топката и Николай Колев "заби" пирон за 12:10. При 13:10 Угис Крастинс взе прекъсване за Украйна. Цветан Соколов атакува по правата от зона 2 за 18:12. Алекс Грозданов атакува мощно в центъра за 19:13. Ас на Цветан Соколов и 20:13. Георги Сеганов пусна технично топката за 23:15. Мартин Атанасов преодоля категорично тройна блокада от зона 4 за геймбол - 24:16. Грешен начален удар на Украйна даде успеха на България във втората част с 25:17.

Единична блокада на Александър Николов спря атака на Васил Тупчий за 1:0. Атака на Цветан Соколов изведе България до 2:0. Алекс Николов отигра технично трудна топка за 3:1. Мартин Атанасов отново се справи с тройна блокада за 6:3. При 7:3 наставникът на Украйна Угис Крастинс взе прекъсване. Александър Николов атакува мощно по тройна блокада за 11:5. Цветан Соколов атакува безпроблемно на единична блокада за 12:7. При 13:11 Пламен Константинов взе прекъсване за България. Мартин Атанасов атакува категорично за 14:11. Георги Сеганов пусна страхотно топката в полето на Украйна за 15:12. Българска блокада на Николай Колев спря атака на Олег Плотницкий - 16:12. Угис Крастинс взе прекъсване за Украйна. Теодор Салпаров влезе в ролята на разпределител, а Мартин Атанасов бе безкомпромисен в атака - 17:12. Нова атака на Мартин Атанасов - 18:12. Блокада на Мартин Атанасов и 19:12. Николай Колев атакува в центъра за 20:15. Ас на Олег Плотницкий - 17:20. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Сервис в аут на Олег Плотницкий и 21:18. Алекс Николов атакува мощно за 22:19. Александър Николов атакува технично за 23:20. Ас на Алекс Николов от сервис със 125 км/час и геймбол за България - 24:20. Успешна блокада на Георги Сеганов даде успеха на България в третата част с 25:20.

Страхотна блокада на Алекс Николов и Алекс Грозданов и България поведе с 4:1 в началото на 4-ия гейм. Ас на Цветан Соколов - 7:2. Угис Крастинс взе прекъсване за Украйна. Олег Плотницкий стъпи върху линията на третия метър - 9:3. Мартин Атанасов атакува по украинската блокада за 11:7. Ас на Мартин Атанасов и 13:8. Олег Плотницкий би начален удар в аут - 14:9. Блокаут на Цветан Соколов и 16:11. Николай Колев атакува на бързи обороти в центъра за 21:17. При 21:19 Пламен Константинов взе прекъсване за България. Олег Плотницкий би начален удар в мрежата - 22:19. Ас на Илия Петков и 23:19. Феноменален пайп на Мартин Атанасов и мачбол при 24:20. Ас на Киселюк и 23:24. Грешен начален удар на Киселюк и България спечели 4-ата част с 25:23 и мача с 3:1 гейма.

Най-резултатен бе Мартин Атанасов с 18 точки (1 ас, 1 блокади), 13 точки добави Александър Николов (1 ас, 2 блокади).

11 точки реализира Цветан Соколов (2 аса).

За Украйна Олег Плотницкий приключи с 18 точки (2 аса, 1 блокада), Илия Ковалов добави 13 точки (3 аса, 1 блокада).

БЪЛГАРИЯ - УКРАЙНА 3:1 (20:25, 25:17, 25:20, 25:23)