Позорна загуба за България на старта на Евроволей 2023

23:19

България започна участието си на европейското първенство с унизителна загуба от аутсайдера Испания с 1:3. Двубоят се игра във Варна, а сред зрителите бяха някои от най-изявените ни спортисти от близкото минало като Христо Стоичков, Димитър Бербатов, Петър Стойчев, Борислав Кьосев и др. България е съдомакин на Европейското първенство заедно с Италия, Северна Македония и Израел. Съперници на възпитаниците на Пламен Константинов в група Б са още отбирите на Финландия, Украйна, Хърватия и Словения.

Волейболистите на Испания  съумяха да поведат с 5:3 в началото на двубоя. Денис Карягин атакува успешно и България изравни резултата при 10:10.  Единична блокада на Георги Сеганов и България поведе с 11:10. Мигел Ривера взе прекъсване за Испания. "Иберийците" успяха да поведат с 4 точки при 17:13. Цветан Соколов атакува над блокадата за 14:17. Алекс Грозданов атакува успешно за 17:21. Ас на Жорди Рамон Ферагут и Испания поведе с 23:17. "Иберийците" стигнаха до геймбол след атака в центъра на Мигел Анхел Форнес - 24:17. Блокада донесе успеха на Испания в първата част с 25:17.

Двоен Блок на Алекс Грозданов и Денис Карягин и България поведе с 3:2 в началото на втората част. Мартин Сесар би сервис в мрежата за 7:7. Блестяща единична блокада на Алекс Грозданов и 8:7. Пайп на Жорди Рамон Ферагут и 10:8 за "иберийците". Николай Пенчев замени Мартин Атанасов. При 8:11 Пламен Константинов взе прекъсване за България. Денис Карягин пусна технично топката за 10:11. Мигел Ривера взе прекъсване за Испания. Испания поведе с 15:13. Мощна атака на Цветан Соколов от зона 2 и 14:15. При 16:19 Пламен Константинов взе второто си прекъсване в този гейм. Денис Карягин атакува по блокадата за 18:20. Александър Николов и Георги Братоев замениха Георги Сеганов и Цветан Соколов. Александър Николов отигра в атака за 20:22. Андреас Вийена атакува мощно и Испания спечели втората част с 25:20.

Александър Николов и Илия Петков започнаха в състава на България в началото на третата част. Алекс Грозданов атакува в центъра за 2:2. Мощна атака на Цветан Соколов и 4:4. Технично отиграване на Цветан Соколов от зона 4 за 7:6. Мощна атака на Александър Николов и 8:7. Жорди Рамон Ферагут би сервис в аут - 10:8. Единична блокада на Георги Сеганов и 11:9. Блокаут на Цветан Соколов и 12:9. Наставникът на Испания Мигел Ривера взе прекъсване. Брутална атака на Алакс Николов и 16:13 за България. Страхотна българска блокада на Алекс Николов - 17:14. Ас на Мигел Анхел Форнес и равенство при 17:17. Пламен Константинов взе прекъсване за  България. Алекс Николов атакува по диагонала от зона 4 за 18:17. Ас на Александър Николов и 19:17. Цветан Соколов бе оставен от Георги Сеганов на единична блокада и той се опита да направи дупка в полето на Испания - 20:17. Блокада на Алекс Грозданов и 21:17. Андреас Вийена би сервис в аут - 22:18. Мощна атака на Цветан Соколов и националите стигнаха до геймбол при 24:20. Александър Николов атакува 4 пъти поред, за да може България да спечели третата част с 25:21.

Цветан Соколов атакува трудна втора топка и България поведе с 2:0. Двойна испанска блокада даде предимство на съперниците ни с 11:8. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Франсиско Ирибарне атакува мощно за 16:10 за Испания. Мощен сервис на Алекс Николов даде шанс на Алекс Грозданов да атакува в центъра за 13:16. Мигел Ривера взе прекъсване за испанците. Николай Пенчев прекара топката между мрежата и блокадата за 14:17. Андреас Вийена атакува мощно за 18:14. Александър Николов атакува отлично за 17:20. Жорди Рамон Ферагут игра по блокадата за 21:17. Цветан Соколов атакува мощно от зона 2 по диагонала за 18:21. Цветан Соколов сгреши 7-ми начален удар - 18:22. Ас на Жорди Рамон Ферагут приближи "иберийците" на 2 точки от успеха в мача. Цветан Соколов атакува успешно за 19:23. Андреас Вийена изведе гостите до мачбол при 24:19. Грешка на Цветан Соколов и Испания спечели 4-ия гейм с 25:19 и мача с 3:1 гейма.

Най-резултатен за България стана капитанът Цветан Соколов с 22 точки (1 блок и 68% ефективност в атака). Влезлият като резерва Александър Николов завърши с 11 точки (1 блок, 1 ас, 56% ефективност в атака и 30% позитивно посрещане), но и това не беше достатъчно за победа.

За Испания Андрес Вийена заби страхотните 24 точки (3 блока и 68% ефективност в атака) за победата. Жорди Рамон добави още 21 точки (5 аса!, 1 блок, 79% ефективност в атака и 58% позитивно посрещане) за успеха.

БЪЛГАРИЯ - ИСПАНИЯ 1:3 (17:25, 21:25, 25:21, 19:25)

БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов 2, Цветан Соколов 22, Мартин Атанасов 1, Денис Карягин 5, Алекс Грозданов 9, Светослав Гоцев 2 - Теодор Салпаров (Николай Пенчев 2, Александър Николов 11, Георги Братоев, Илия Петков 2, Аспарух Аспарухов 1, Симеон Добрев-либеро);

Старши треньор: ПЛАМЕН КОНСТАНТИНОВ

ИСПАНИЯ: Сесар Мартин 1, Андрес Вийена 24, Жорди Рамон 21, Мигел Анхел Форнес 6, Франсиско Ирибарне 11, Борха Руис 3 - Даниел Руис-либеро (Виктор Родригес, Алваро Химено, Алехандро Рибас);

Старши треньор: МИГЕЛ РИВЕРА

СНИМКА: CEV.EU