Арсенал разгроми Лийдс (видео)

22:13

Арсенал се укрепи на четвъртото място в Премиър лийг, след като постигна трета поредна победа, надделявайки без никакви проблеми с 4:1 над Лийдс на "Елънд Роуд". "Топчиите" имаха огромно предимство през първата част, като същевременно съпротивителните сили на домакините бяха сведени до минимум заради големия брой контузени играчи. Арсенал нанесе цели 11 точни удара до почивката. От тях произтекоха три гола. Два от тях реализира Габриел Мартинели (16', 28'), а Букайо Сакa (42') вкара третия. Рафиня отбеляза почетния гол за Лийдс от дузпа в 75-ата минута, но след това Емил Смит Роу (84') оформи крайния резултат, след като във втори пореден двубой се появи като резерва и се разписа. Арсенал вече има преднина от четири точки пред Уест Хам, макар че "чуковете" са с мач по-малко. Лийдс пък допусна 14 гола в рамките на една седмица и остава само на пет точки над зоната на изпадащите. На "Боскинг дей" йоркширци гостуват на "Анфийлд".

Микел Артета залoжи на абсолютно същия състав, който започна и при победата срещу "чуковете".  Александре Лаказет отново изведе отбора с капитанската лента, а Пиер-Емерик Обамеянг за пореден път не бе в групата като наказание за нарушаване на дисциплинарния правилник.

Марсело Биелса не можеше да използва цели десетима играчи заради контузии или наказания. Аржентинецът направи четири промени от тежкото поражение с 0:7 от  Манчестър Сити. 20-годишният Коуди Драмех дебютира като титуляр е Премиър лийг. Робин Кох се завърна, като това бе първи негов двубой след старта на шампионата. Гелхард и Клих също влязоха в състава.

Лондончани имаха доста сериозно предимство през първата част срещу осакатения състав на Лийдс. Още в третата минута гостите имаха страхотна възможност да открият резултата, след като с перфектен пас Йодегор изведе Лаказет. Мелие изби, а добавката на Сака премина на сантиметри встрани. Много скоро след това Лийдс бързо загуби топката, което даде шанс и на Партей да се озове в чудесна позиция, но Мелие отново изби.

В 16-ата минута превъзходството на Арсенал даде резултат. Сака проби отдясно, след което комбинира с Лаказет на границата на наказателното поле. Топката стигна до Форшоу, но той се забави и Лаказет му я отне. Мартинели се възползва и откри резултата.

В 25-ата минута Лийдс имаше страхотен шанс, след като Рафиня проби отдясно, справи се с Тиърни, но ударът му с левия крак премина на около метър встрани. Четири минути след това Мартинели удвои преднината на Арсенал с втория си гол тази вечер. Лийдс отново загуби топката, като виновникът пак бе Форшоу, след което Гранит Джака изведе с перфектно подаване бразилеца. Мартинели използва скоростта си, за да се откъсне, след което стреля над Мелие за 0:2.

До почивката Лаказет пропусна още една много добра възможност, но три минути преди края на първото полувреме третият гол все пак падна. Рамсдейл постави началото с дълго подаване към Томиасу, който продължи към Йодегор, Норвежецът изведе много добре Сака, който се справи с Клих и Драмех, след което стреля. Топката рикошира в Клих и обърка Мелие - 0:3.

След почивката Арсенал намали темпото, като същевременното Лийдс стоеше малко по-стабилно. Двата отбора водеха доста сериозна физическа битка, но пък положенията отсъстваха.

В 74-тата минута Бан Уайт фаулира Гелхард в наказателното поле - явна дузпа за Лийдс. Рафиня изпълни безкомпромисно наказателния удар, стреляйки под напречната греда.

В 84-тата минута Емил Смит Роу оформи крайния резултат, след като във втори пореден мач влезе като резерва и се разписа. Младежът получи чудесно подаване от Йодегор, след което стреля покрай Мелие за 1:4. Това е шести гол за Смит Роу в последните му осем мача в Премиър лийг.