Лукойл Академик спечели първата Суперкупа на България

10:23

Лукойл Академик е първият носител на Суперкупата на България. Шампионите надиграха носителя на купата Рилски спортист с 93:85 в драматичен мач в зала "Универсиада".

Над 1200 души си купиха билети за срещата, приходите от която ще отидат за благотворителност. Парите, събрани от пропуски и от дарителски кутии са предназначени за кампанията "Жълти стотинки" за подпомагане на младежи, напускащи социалните институции. Пълната зала и баскетболните емоции компенсираха някои технически проблеми, които възникнаха в началото на мача.

Лукойл Академик започна срещата по-добре и успя да натрупа аванс. Разликата скоро стана двуцифрена и дори надвиши 15 точки. С няколко добри изяви на Джеръл Симънс самоковци свалиха до 9, но шампионите веднага отговориха и до паузата отново увеличиха.

Шампионите водеха убедително и в началото на второто полувреме, но Рилски спортист се върна в играта със серия от 10:0. Тогава на Филип Виденов бе отсъден фаул в атака, след което си изпроси две технически и съответно дисквалификация заради реплики към съдиите. Това се случи три минути преди края на третата част и самоковци свалиха до 4, а след 30 минути разликата бе вече само 3. Захариев обаче отново направи разликата двуцифрена. 2 минути преди края обаче самоковци изравниха. Накрая две решаващи стрелби на Саша Загорац донесоха Суперкупата на шампиона.

Най-резултатен за победата бе Дани Гибсън с 21 точки. Саша Загорац имаше важно включване с 18 точки и 5 борби, а Христо Захариев се отчете с 14 точки.

За самоковци силно игра Келвин Паркър с 26 точки, 5 асистенции и 4 борби, а Йордан Бозов вкара 23 точки.