Литекс с тотална излагация в Ловеч

22:29
Отборът на Литекс загуби като домакин от Диошгьор в първи мач от втория предварителен кръг на турнира Лига Европа. Двубоят на Градския стадион в Ловеч приключи при резултат 2:0 за унгарския клуб.

Парадоксалното беше, че оранжевите играха много офанзивно, но се скъсаха да пропускат 100 процентови положения през първото полувреме. Вместо да вкарат поне 3 гола, те позволиха на гостите да се окопитят и в края на двубоя с остри контри да решат мача в своя полза.

Литекс определено изпусна сериозно да дръпне в резултата през първото полувреме. Оранжевите създадоха половин дузина изгодни положеня за гол, които обаче наивно пропиляха. Още в първите секунди стражът Антал спаси диагонален удар на Асприля. Последваха опасни шутове покрай гредите на Ваюши и Златинов. Най-чистите ситуации бяха пред Омар Косоко, който на два пъти до почивката бе извеждан на стрелкова позиция, но стреляше високо над вратата.

Разконцентриран в завършващата фаза беше и колумбиецът Уилмар Джордан, засуетил се миг преди да шутира и топката му беше отнемана. Гол можеше да отбележи и Златинов, нахлул с индивидуален рейд в пенала, но пак Антал показа класа. В 41-та минута неразбирателство между Ваюши и Джордан не позволи не позволи на нито един от двамата да ликува от непосредствена близост.

Независимо, че оранжевите имаха видимо игрово превъзходство, мигове на отпускане можеха да им костват попадение в тяхната врата. Веднъж Елек стреля покрай лявата греда, а в 44-та минута стражът Баривиера не се намеси по най-добрия начин и се наложи Бодуров да чисти с глава от голлинията.

Литекс започна устремно и втората част. В 52-та минута, Ваюши се отскубна сам срещу вратата, но бе застигнат и блокиран от унгарски бранител. Малко по-късно Джордан напредна и шутира извън пенала, но топката профуча покрай левия страничен стълб. С напредване на времето играта се поизнерви малко, а в желанието си да вкарат на всяка цена ловчанлии допуснаха Диошдьор да организират опасни контри. В 75-та минута Омар Косоко пак се размина с гола от нелоша позиция.

Наставникът Красимир Балъков потърси промяна и пусна последователно в игра Руменов, Цветков и Цветанов. В 83-та минута унгарците откриха резултата, наказвайки колективна грешка на цялата отбрана. Точен за 0:1 бе Немет. В 90-та минута скоростна контра на гостите доведе до второ попадение в тяхна полза, дело на Мариянович.

Стартови състави:

Литекс:
Винисуис, Попов, Бодуров, Менди, Божиков, Бумал, Златинов, Асприля, Косоко, Ваюши, Джордан

Диошгьор: Антал, Дебрецен, Окука, Немет, Кадар, Егершеги, Хушич, Барчи, Гостуни, Елек, Бачша

Литекс - Диошгьор 0:2
0:1 - Немет, 83'
0:2 - Грумич, 90'