Бразилия спечели Купата на Конфедерациите след обрат срещу САЩ

23:22
Бразилия спечели турнира за Купата на Конфедерациите след победа с 3:2 над САЩ във финалния мач.

Американците поведоха с 2:0 през първото полувреме, но след почивката с два гола на Луиш Фабиано и победно попадение на Лусио, "селесао" стигна до пълен обрат.

"Златистите" опитаха в началните минути да притеснят противниковата защитата с няколко центрирания на Майкон отдясно, но без успех.

В 10-а минута обаче САЩ поведе след дълъг пас и елегантен удар на Клинт Демпси от движение. Три по-късно Тим Хауърд спаси опасен шут на Робиньо. Последва корнер пред вратата на Бразилия и американците имаха шанс за втори гол след възникналото меле.

След 15-а минута "селесао" натисна здраво и в 25-а минута Фелипе Мело стреля силно отдалеч, но Хауърд изби. След това стражът на САЩ извади в корнер и опасно подаване на Майкон.

След изпълнения от бразилците корнер, американците овладяха топката и Лендън Донован в 27-а минута след мълниеносна контра покачи на 2:0 в полза на своите.

В 34-а минута Тим Хауърд отново се намеси успешно след удар на Сантос в очертанията на неговата врата. Атаките на Бразилия продължиха, но американците не позволиха да се стигне до попадение в тяхната врата.

"Златистите" се върнаха в мача с гол от съблекалнята секунди след началото на втората част. Луиш Фабиано получи хубав пас, обърна се добре и с удар по земя от границата на наказателното поле направи Хауърд безпомощен. "Кариоките" упражниха натиск и в 57-а минута Жилберто Силва от близо би над вратата.

Две по-късно Кака с глава след центриране удари горната греда на САЩ след намеса на Хауърд. На телевизионните повторения обаче се видя, че топката преминава с целия си обем гол линията на щатите. Ситуацията обаче се разви твърде бързо, за да може съдията да реагира правилно.

САЩ изнесе за няколко минути играта от наказателното си поле и в 65-а минута Демпси дори принуди Сезар да показва рефлекс. Пет по-късно Хауърд изпревари откъсващият се Фабиано и открадна топката от краката му.

В 74-а минута натискът на "кариоките" даде резултат и Фабиано с втория си гол в мача изравни – 2:2. Бразилия тръгна да печели мача и в 82-а минута опасен удар на Робиньо мина над вратата.

В 84-а минута Лусио с глава направи обрата пълен, след като засече центриране от корнер на Елано и донесе победата на своите.

Ето и стартовите състави на двата отбора:

САЩ: Хауърд, Боканегра, Ониеву, Демпси, Дейвис, Донован, Кларк, Демерит, Алтидор, Спектър, Феилхабер

Бразилия: Жулио Сезар, Майкон, Лусио, Фелипе Мело, Силва, Фабиано, Кака, Робиньо, Луизао, Сантос, Рамирес