Гол на Шаби Алонсо донесе трудния успех на Испания срещу ЮАР след драма и продължения

18:29
Испания победи ЮАР с 3:2 и спечели третото място в турнира за Купата на Конфедерациите. Двата тима изиграха две 15-минутни продължения, след като в редовното време драматично завършиха 2:2. В 107-а минута Шаби Алонсо от пряк свободен удар донесе изстрадания успех на своите.

Африканците се представиха много добре и на моменти създаваха сериозни трудности за стража на Европейските шампиони Икер Касияс през първото полувреме. След почивката гол на испанците бе отменен, а ЮАР поведе в 73-а минута. Резервата Даниел Гуиса обаче само в рамките на една минута обърна мача в полза на "Ла Фурия". Драмата бе пълна, след като в третата минута от даденото продължение Мпфела с топовен шут от далеч направи 2:2.

В началните минути на срещата Давид Вия изпусна две добри възможности да изведе "Ла Фурия" напред. След това и африканците имаха своя шанс, но Матю Бут с глава пропусна.

В средата на полувремето африкански защитник изби топката от краката на Вия и предотврати сериозна опасност. След това пък Фернандо Торес не отигра по най-добрия начин нова удобна ситуация.

Темпото на игра не бе особено високо, а на Испания сякаш и липсваше мотивация. В 32-а минута далечен шут на африкански играч бе избит от Икер Касияс, а след това и добавката на Бут не намери целта. Четири минути по-късно Алберт Риера имаше добра възможност, но пропусна. До края на полувремето футболист на ЮАР стреля с глава, но Касияс улови.

В началните минути на второто полувреме възникна и най-спорната ситуация в мача. Гол на Серхио Бускетс бе отменен заради засада. Футболист на "Ла Фурия" стреля от далеч, вратарят на африканците изби, като в този момент трима испанци бяха в засада, но не и автора на попадението.

След това Европейският шампион натисна, но ЮАР издебна своя момент. В 73-а минута футболист на африканците получи хубав пас отляво, центрира и влезлият като резерва Мпфела отблизо изведе тима си напред.

До края Испания се вдигна на щурм и в 87-а минута Даниел Гуиса изравни с плътен шут по земя. Драмата бе пълна само минута по-късно, когато отново влезлият като резерва Гуиса с фамозен прехвърлящ удар матира стража на ЮАР и Испания поведе с 2:1. Топовен шут на Мпфела в последната минута на продължението обаче прати мача в продължения.

Африканците имаха по-чистите положения по време на първото 15-минутно продължение, но пропуснаха. Испания пък имаше претенции за дузпа.

В началото на второто продължение Шаби Алонсо от пряк свободен удар вкара за 3:2 в полза на Испания и донесе победата на своите.

Ето и съставите на двата отбора:

Испания: Касияс, Албиол, Пике, Вия, Торес, Капдевиля, Серхио, Алонсо, Риера, Арбелоа, Касорла

Южна Африка: Кун, Гакса, Масилела, Мокоена, Сибайа, Шабалала, Пиенаар, Модисе, Дикгацои, Бут, Паркър