Ботев се наложи над Сион в приятелски мач

19:23
Отборът на Ботев постигна победа в първата си контрола за годината, информира клубната страница на пловдивчани. Жълто-черните се наложиха с 2:1 над швейцарския Сион, след като направиха късен обрат с попадения на Вандер Виейра от дузпа и Цветелин Чунчуков. Преди това противникът бе взел аванс с гол преди почивката, а младият вратар на Ботев Филип Димитров отрази дузпа в средата на втората част.

Преди началото на срещата с минута мълчание бе почетена паметта на легендата на клуба и българския футбол и носител на „Златната топка”- Георги Славков. В негова чест канарчетата играха с черни ленти, а десетина привърженици на Ботев, които присъстваха на мача разпънаха транспарант в почитна Бенкса.

Двубоят на „Алфа спорт център” в Ларнака започна с подчертано превъзходство на възпитаниците на Станимир Стоилов, като така премина и почти цялото първо полувреме. Жълто-черните бяха по-активният отбор на терена и сътвориха няколко много опасни атаки, при които само шансът спаси швейцарците от гол.

В 17-ата минута Алекс Куртеан намери с отличен пас зад защитата Иван Цветков, който без да се бави центрира успорено по тревата към връхлитащия Луис Педро, но ударът на холандеца от 4-5 метра срещна напречната греда.

В 25-ата отново Куртеан достигна до топката след дълбок пасна Иршак и почти от аутлинията я върна в наказателното поле и пак Педро пропусна, този път от доста по-трудна позиция изпращайки топката извън целта.

Малко по-късно отново Луис намери добра позиция след добро центриране на Филип Филипов отдясно, но сантиметри не му достигнаха да засече топката. В 31-ата минута Алесандро Куртеан опита опасен диагонален шут, след който топката спря от външната страна на мрежата.

В 33-ата минута, противно на всякаква логика, Сион излезе напред в резултата. При едно от редките си влизания в половината на Ботев швейцарците организираха добра атака, завършена с прецизен удар на Овидиу Хереа в долния десен ъгъл за 0:1. След гола натискът на жълто-черните отслабна и до нови опасности пред двете врати не се стигна.

Станимир Стоилов започна втората част с шест промени всъстава, а в хода на полувремето извади от игра и всички, започнали в титулярния състав. От своя страна швейцарците смениха само вратар и един полеви играч, а до края на двубоя предприеха още само една смяна.

След почивката играта тръгна по-равностойно и без сериозни опасности пред вратите до 60-ата минута, когато реферът отсъди дузпа в полза на Сион. Влезлият на почивката 18-годишен вратар Филип Димитров обаче улови ъгъла и спаси удара от бялата точка на голмайстора Хереа.

В заключителната четвърт на мача канарчетата се активизираха отново и заредиха скоростни флангови атаки, предимно отляво чрез Артур Енрике и Вандер Виейра. Бразилците взаимодействаха добре в зоната си и на няколко пъти опасните им пробиви вещаеха сериозна заплаха за втарата на Сион.

Така се стигна до 88-ата минута, когато Георги Сърмов намери с прецизен дълъг пас Вандер, който овладя топката и нахлу в наказателното поле, където бе фаулиран и сам отбеляза отсъдената дузпа за 1:1.

В добавеното време на мача Ботев стигна и до победата. При поредната атака отляво Артур центрира на далечната греда към Цветелин Чунучуков, той стреля с глава, топката рикошира в напречната греда и тупна около голлинията. След секунди колебание главният съдия посочи центъра, а Ботев стигна до успеха с 2:1.

БОТЕВ: Росен Андонов (46 - Филип Димитров), Филип Филипов (46 - Йордан Христов), Сивард Спрокел (73 - Алесандру Бенга), Серджан Лукин (59 - Димитър Везалов), Веселин Минев (46 - Артур Енрике), Томаш Иршак (46 - Георги Сърмов), Абел Анисе (74 - Божидар Васев), Алесандру Куртеан (46 - Ромарио Кортзорг), Луис Педро (46 - Вандер Виейра), Мариян Огнянов (73 - Цветелин Чунчуков), Иван Цветков (66 - Ферибори Доре)