Лацио взе Купата и билет за Европа, Рома остана без звезда (снимки и видео)

20:55
Рома загуби от Лацио с 0:1 на стадион "Олимпико" в Рим във финала за Купата на Италия.

Дербито стартира с жълт картон още в 45-та секунда, когато Ледесма бе официално предупреден след груб фаул срещу Маркиньо. Първата по-сериозна възможност също не закъсня. В третата минута Лулич шутира от дъгата към долния ляв ъгъл, Лобонт изби, но топката попадна в краката на Мирослав Клозе. Нападателят шутира от малък ъгъл и уцели външната страна на мрежата.

Майкъл Брадли пък бе близо до това да открие резултата в полза на Рома, след като получи подаване на добра позиция в пеналта на орлите. Американецът стреля по диагонал, но мерникът му бе доста неточен.

След десетата минута на мача темпото продължи да бъде високо, като нито един от двата състава нямаше реално превъзходство.Ерик Ламела и Франческо Тоти опитаха късмета си с далечни удари преди почивката, но Маркети нямаше проблем с отразяването на тези изстрели.

Мирослав Клозе пропиля изключително изгоден шанс в 35-та минута, когато след центриране отляво топката попадна на главата на немския национал. Той я насочи по посока на вратата, като Богдан Лобонт осъществи блестящо спасяване.

През втората част финалът продължи да бъде двуостър.

Капитанът на вълците Франческо Тоти бе особено активен и след почивката. В началните минути на второто полувреме ветеранът пробва на два пъти с далечни удари да препарира Маркети, но днес този елемент от играта на Принца на Рим не се получаваше както трябва.

Централният защитник на Лацио Джузепе Биава спаси своя тим в 66-та минута, когато блокира опит на Ерик Ламела да открие резултата. Четири минути по-късно северната трибуна на "Олимпико" избухна в радост, след като орлите матираха отбраната на Рома.

Антонио Кандрева проби по десния фланг, нахлу в наказателното поле и с успореден на голлинията пас намери Сенад Лулич сам на празна врата. Лулич не пропусна перфектната възможност и прати топката в мрежата.

Джалоросите отговориха с центриране от фаул на Тоти, което доведе до меле, след което топката рикошира в напречната греда на Федерико Маркети. Вратарят, все пак, съумя да прибере топката в прегръдките си и така премахна опасността. Андреацоли пусна в игра Пабло Освалдо, хвърляйки своя тим ва банк в атака.

Вълците опитаха да натиснат в последните мигове, но защитата на Лацио играеше много хладнокръвно и запази своята подреденост. Реферът Даниеле Орсато даде четири минути продължение на финала. В 92-та минута резервата Стефано Маури се озова в позиция очи в очи срещу Богдан Лобонт. Халфът на Лацио бе близо до това да вкара второ попадение
за своя тим, но стражът на джалоросите отрази изстрела.

Този епизод обаче не се оказа решаващ, тъй като Рома не успя да стигне до изравняване. Така Лацио спечели и взе Купата на Италия за шести път в историята си. Орлите са вдигали този трофей през 1958, 1998, 2000, 2004 и 2009 година преди днешния триумф. Поражението за Рома пък означава, че феновете на вълците ще трябва да изчакат още поне година преди да видят своите любимци, окичени със сребърна звезда на фланелките си. Както е известно, днес джалоросите можеха да спечелят своята десета Купа на Италия, но това не се случи.

Състави:

Рома: Лобонц, Маркиньос, Бурдисо, Кащан, Балцарети, Брадли, Де Роси, Ламела, Тоти, Маркиньо, Дестро; Резерви: Гойкоечея, Сведкаускас, Романьоли, Пирис, Тадей, Додо, Флоренци, Перота, Тахсидис, Пянич, Освалдо, Лопес

Лацио: Марчети, Конко, Биава, Кана, Раду, Ледесма, Кандрева, Ернанес, Онази, Лулич, Клозе; Резерви: Бизари, Стракоша, Перейриня, Циани, Диас, Станкевичус, Гонзалес, Креко, Маури, Едерсон, Козак, Флокари