Редовният сезон в Германия приключи: Шалке ще играе в ШЛ, Фортуна изпадна

18:44
Сезонът в германския футболен елит приключи с вълнуващ обрат на Байерн Мюнхен, докато Шалке 04 успя да опази мястото си в квалификациите на Шампионската лига догодина. Фортуна Дюселдорф пък е вторият изпадащ от Бундеслигата.

Байерн, който отдавна си гарантира и на теория титлата, изостана с 0:2 като гост на Борусия Мьонхенгладбах в посления си мач за сезона след попадения на Мартин Шранцъл и Майк Хайнке. Хави Мартинес вкара един гол, но Хавард Нордвайт върна домакините в удобна позиция с 2 попадения преднина. Всичко това се случи в първите 10 минути на мача, преди в 19-ата Франк Рибери да започне оформянето на хеттрика си. Нови два негови гола след почивката донесоха успеха на гостите с 4:3, с който те събраха 91 точки и останаха само с 4 ремита и 1 загуба през кампанията.

На цели 25 точки по-назад остана вторият Борусия Дортмунд, който днес загуби с 1:2 от Хофенхайм у дома и остави гостите на мястото, даващо право на участие в плейоф за оставане в Бундеслигата. Роберт Левандовски откри за домакините, но червен картон на вратаря Роман Вайденфелер и две реализирани дузпи от Салихович в последните 13 минути на мача оставиха драматично Хофенхайм в елита поне засега.

Едно място над Хофенхайм и напълно спасен е Аугсбург, който надигра с 3:1 изпадналия Гройтер Фюрт.

Хановер 96 пък смачка с 3:0 Фортуна и ги прати във Втора Бундеслига.

Другият интересен спор за четвъртото място, даващо право на участие в Шампионската лига, спечели Шалке 04. Кралскосините надвиха с 2:1 като гост Фрайбург и удържаха позиция в Топ 4. За успеха вкара Юлиан Дракслер, а Шустер от тима на домакините си вкара автогол, за да отмени по-ранния гол на Шмид. Така Фрайбург остана на точка под госта си днес и ще играе в Лига Европа с петото си място.  Следващата квота за турнира печели Айнтрахт Франкфурт, който направи 2:2 с Волфсбург.