Юношите на България с престижна победа над Румъния

18:01
Юношеският национален отбор на България до 17 години спечели с 2:0 гостуването си на Румъния в последната си международна контрола преди началото на елитния квалификационен кръг за Евро 2013.

И тази среща, както и двете домакинства срещу Албания в началото на месеца, бе изгледана на живо от селекционера на Германия (U17) Щефан Бьогер.

Заради директното излъчване на двубоя по една от най-големите телевизии в страната – GSP TV, полувремената бяха по 45 минути вместо стандартните за тази възраст 40.

Още в 30-та секунда левият бек Алеко Алеков спря атака на домакините, топката бе придвижена бързо до половината на съперника, откъдето бе овладяна от Кирил Десподов. Бързоногият нападател на Литекс използва свободното пространство пред себе си и нахлу в наказателното поле. Последва финт срещу Раду Кришчан и нарушение на централния защитник, довело до намеса на съдията Богдан Думитраки и дузпа. Капитанът Антонио Вутов се нае с изпълнението и прати топката в долния ляв ъгъл на вратата на Румъния. За футболиста на Левски това бе второ попадение на румънска земя с националния отбор, след като преди година бе точен при загубата с 1:2 в контролата между тимовете на двете страни, съставени основно от момчетата от набор’95.

Домакините стигнаха до своята първа ситуация в седмата минута. Ударът на Разван Марин обаче не донесе проблеми за „лъвовете”. В 21-та минута румънците пак обстрелваха вратата на Станислав Димитров. Първо Разван Марин изведе на удобна позиция Джордже Мареш, чийто шут бе париран от Димитров. Последва центриране отляво, засечено от Александру Тодори на няколко метра от голлинията. Ударът обаче премина над вратата.

В 25-та минута пас на Емил Стоев отляво бе засечен от Вутов. Техничният шут на капитана бе отклонен от вратаря, който този път предугади, че топката ще бъде насочена в левия му ъгъл. В 32-та минута Чавдар Ивайлов изведе на хубава позиция Кирил Десподов. Нападателят пусна кълбото покрай излезлия вратар, но в крайна сметка гредата помогна на домакините и резултатът остана 0:1.

През второто полувреме превъзходството на лъвовете бе далеч по-отчетливо. В 55-та минута след търпеливо разиграване топката стигна до включилия се Алеко Алеков, чието остро центриране бе засечено от Емил Стоев. Защитник на румънците обаче отклони топката. 180 секунди по-късно домакините стигнаха и до единственото си положение след почивката. Александру Тодори остана непокрит при ъглов удар и мигновено стреля силно с десния крак, но покрай вратата.

В 69-та минута Антонио Вутов получи топката на около 30 метра от вратата на Румъния. Плеймейкърът имаше достатъчно свободно пространство около себе си и реши да стреля, а хубавият му параболичен удар спря в долния ляв ъгъл – 2:0 за гостите! 4 минути по-късно и Серкан Юсеин пробва подобно изпълнение, но с десния крак, като този път топката премина съвсем близо до гредата. Секудни след това Десподов подаде към резервата Мики Орачев, само че в този случай ударът не затрудни домакините. В следващата атака нова комбинация между двамата футболисти завърши с шут на Орачев от границата на наказателното поле, излязъл в аут.

В 85-та минута Чавдар Ивайлов изпълни корнер, Стефан Велков отклони топката и Илия Димитров я насочи със сетни усилия към вратата, но за лош късмет тя попадна право в стража на румънците. 120 секунди по-късно Кирил Десподов се измъкна за пореден път от отбраната на домакините и незабавно шутира с левия крак, само за да види как вратарят на Румъния се справя с последната напрегната ситуация в двубоя.

Българите се прибират на родна земя утре, а на 18-ти март ще се съберат на лагер в София преди заминаването за елитния квалификационен кръг, който ще се проведе в Германия. В дните до отпътуването за немска земя, предвидено за 23-ти март, е твърде вероятно селекцията на Методи Деянов да изиграе контролен мач с някой български клубен отбор.