След петсетова драма: Мъри победи Федерер и е на финал

15:40
Олимпийският шампион Анди Мъри (Великобритания) се класира за финала на Откритото първенство на Австралия по тенис. 25-годишният Мъри победи носителя на четири титли от турнира  Роджър Федерер с 6:4, 6:7(5), 6:3, 6:7(2), 6:2 след точно четири часа игра.

Швейцарецът не успя да вземе реванш за загубения финал на Олимпийските игри в Лондон през август. За Мъри пък това бе първа победа над Федерер в турнир от Големия шлем. Британецът направи един пробив в първия сет, който спечели с 6:4 след 45 минути. Федерер изравни, след като взе втората част след тайбрек.  Анди Мъри спечели третия сет с 6:3, а в следващия Федерер поведе с 4:1. Поставеният под номер 3 Мъри, който е шампион от Откритото първенство на САЩ, стигна до 5:5. Когато сервираше за мача при 6:5 в четвъртия сет, той допусна изравняване, а в тайбрека Федерер спечели със 7:2. Олимпийският шампион започна отлично петата част, поведе с 3:0 и 4:1 и стигна до крайния успех при втория си мачбол.

Мъри, който завърши мача с 21 аса, ще играе на финала в
неделя срещу трикратния шампион и защитаващ титлата си от последните два сезона Новак Джокович (Сърбия).

"Винаги е трудно срещу него. Всичко ми помогна в този мач. Минах през тежки двубой досега. В четвъртия сет не сервирах добре, а в тайбрека беше много трудно. Срещу Новак ще бъде тежко. Той за трети път е на финал. Трябва да играя на върха на възможностите си, защото Новак играе невероятно тук", каза Мъри след полуфинала.