Улсан Хюндай спечели Азиатската Шампионска лига

15:51
Корейският Улсан Хюндай спечели азиатската Шампионска лига за първи път, след като на финала се наложи с 3:0 над Ал Ахли Джеда (Саудитска Арабия). С тази победа корейците от Улсан Хюндай си осигуриха участие на Световното клубно първенство. Срещата се игра на стадиона в Улсан, тъй като Азиатската футболна конфедерация въведе правилото един от финалистите да бъде домакин на мача за титлата.

Капитанът Куак Тае-хи откри резултата в 13-ата минута, а бразилецът Рафиня удвои преднината на своите в 68-ата. Крайното 3:0 оформи Ким Сьон-йон в 75-ата минута. Това е девета поредна победа в официален международен мач за корейския състав. Улсан пък стана третият корейски отбор, който печели азиатската Шампионрска лига в последните четири години.

За победата те ще получат 1,5 милиона долара от наградния фонд, както и златно-диамантената купа, връчена им президента на АФК Цжан Цзълон. Според предварителния жребий, Улсан Хюндай ще играе на четвъртфиналите на Световната клубна купа с Америка (Монтерей, Мексико).

Домакините от Улсан натискаха много повече през цялото време и не оставиха шанс за отбора на Ал Ахли. Още в самото начало те стигнаха до ранен гол, след като снажният им централен защитник Куак Тае-хи засече топката в мрежата с глава след центриране от фаул, близо до корнера. Рафиня и Ким Шин-Ук в атаката създадоха доста проблеми на арабите, но пропуските до почивката им попречиха да си осигурят комфортна преднина.

Въпреки това, заради постоянната преса, която наложиха, корейците стигнаха до два гола в средата на втората част и до края не дадоха възможност на Ал Ахли. Най-чистото положение за отбора от Саудитска Арабия дойде пет минути преди края на първото полувреме, когато Моатаз Ал-Муса укроти перфектно една топка в наказателно поле и стреля. Защитник на корейците обаче самоотвержено подложи тялото си на топката и спаси вратата.