Литекс с класика над младежките национали

18:08
Литекс с класика срещу младежите

Литекс не даде шанс на младежките национали и спечели класическа победа с 3-0 в интересна контрола, играна в Ловеч. Оранжевите превъзхождаха през целия двубой младите си съперници и биха след попадения на Галин Иванов, Герасим Заков и Томи Костадинов.

Наставникът Христо Стоичков не можеше да разчита на няколко национални състезатели в различните гарнитури. Участие не взеха и трима контузени играчи,а стражът Пиргов получи почивка. Селекционерът на младежите Михаил Мадански пък заложи  на футболисти, родени през 1992 и 1993 година, с които ще гради гръбнака на тима си за следващия квалификационен цикъл.

Срещата  започна в добро темпо, но без реални ситуации за гол и пред двете врати. Оранжевите  имаха 2-3 нелоши атаки, но им липсваше  повече прецизност  в завършващата фаза.В 29-та минута домакините можеха да открият резултата, но Божиков стреля с глава покрай десния стълб след центриране на Йеленкович. Националите опитваха да атакуват чрез бързите си офанзивни играчи Кирилов и Карачанаков, но те или бяха засада или оранжевите бранители ги неутрализираха. В 36-та минута Литекс поведе с 1-0 след технично изпълнение на Галин Иванов. Крилото беше изведено зад гърба на отбраната от капитана Йеленкович и технично прехвърли стража на Нотингам Димитър Евтимов. До края на полувремето трикольорите се отчетоха само с един далечен удар на Тодор Неделев, но топката мина над гредата.

Ловчанлии стартираха втората част с наполовина подменен отбор. На терена се появиха 6 нови имена, докато националите продължиха в същия състав. В 54-та минута сенегалецът Папис Коли изпусна чист гол. Той получи пас от Г.Иванов, оваладя топката, но стражът на гостите спаси удара му от упор.Десет минути по-късно отлично разиграна ситуация завърши с топовен шут на Герасим Заков, но Евтимов показа рефлекс и изби. Нападателят обаче беше безпогрешен в 71-та минута, когато хладнокръвно покачи на 2-0.Голяма заслуга за попадението имаше младокът Румен Руменов, който проби отлично отляво. След 60-та минута Михаил Мадански постепенно даде шанс за изява на всичките си състезатели, но и те не успяха сериозно да застрашат вратата на Литекс. Удари с глава на капитана Терзиев при корнерите бяха безпроблемно спасени от Конов. В 80-та минута резултатът стана класически. За 3-0  красиво  се разписа Томи Костадинов, който надскочи персоналния си пазач и с глава засече центриране на десния бек Кирил Динчев.

► Литекс-България U-21  3-0

1-0 Галин Иванов(36)
2-0 Герасим Заков(71)
3-0 Томи Костадинов(80)