Левски постигна престижна победа над Металург Донецк

20:31
Левски постигна престижна победа с 2:0 срещу украинския футболен клуб Металург Донецк в първата си контролна среща за сезона. Сините, които бяха изведени за първи път от новия старши треньор Илиан Илиев, стигнаха до успеха през второто полувреме с попадения на Иво Иванов и Марсиньо.

В отбора на Металург започнаха някои добре познати за българския футбол лица. Старши треньорът Володимир Пятенко заложи в титулярния състав на бившите футболисти на ЦСКА - Велизар Димитров и Грегъри Нелсън, както и на бившия нападател на Левски - Зе Соареш.

Първото полувреме беше доста скучно, но това беше очаквано при температура на въздуха от над 35 градуса. Металург владееше повече топката и организира по-опасни атаки, но не стигна до чисто положение пред вратата на Пламен Илиев. Едва в добавеното време на първата част Зе Соареш беше изведен на добра позиция, но беше съборен от последния в защитата Дъстли Мудлер. От последвалия пряксвободен удар, на около 20 метра от вратата на Левски, Микола Морозюк изпрати топката в стената. Левски започна второто полувреме в променен състав и това изненада украинците, които направиха само една смяна. Три минути след подновяването на играта Марсиньо напредна през центъра и подаде на Кристовао Рамос, който стреля от десния фланг и топката беше избита трудно от вратаря Олександър Бандура. В следващата си атака обаче сините успяха да отбележат. В 54-та минута Рамос центрира от корнер, а Иво Иванов надскочи съперниковата защита и вкара с глава първия гол за Левски под ръководството на Илиан Илиев. Левски продължи да играе по-добре, но пропусна да отбележи бърз втори гол. Българите атакуваха отново чрез Марсиньо, който пусна отличен пас за Симеон Райков в наказателното поле. Халфът се завъртя бързо и прати топката към далечния ъгъл на пазената от Бандура врата, но нацели само греда. Малко по-късно пък Тодор Чаворски стреля извън наказателното поле, а Бандура изби топката след плонж към левия ъгъл на вратата си. Голът за Левски все пак не закъсня. В 73-та минута плеймейкърът Марсиньо затвърди перфектната си игра и с гол, след като получи топката в ляво на нападението, преодоля Микола Морозюк и Вячеслав Чечер, след което оформи крайното 2:0 с чудесен диагонален удар.

Футболистите на Левски имаха възможност да стигнат и до разгром, но два пропуска на Кристовао Рамос не им позволиха да спечелят мача с по-голяма разлика. Португалецът пропусна едно положение сам срещу вратаря, който по-късно спаси негов удар от фаул.

Левски - Металург 2:0 (0:0)

голмайстори: 1:0 Иво Иванов 54, 2:0 Марсиньо 74

за Левски: Пламен Илиев (56-Ивайло Василев), Дъстли Мулдер (46-Александър Башлиев), Иво Иванов, Орлин Старокин, Ромен Ели (70-Любомир Илиев), Христо Йовов (46-Роман Прохазка), Ивелино Иванов (46-Марсиньо), Агиеманг Опоку (46-Симеон Райков), Антонио Вутов (46-Никола Яначков), Базил Де Карвальо (46-Тодор Чаворски) и Цветелин Тонев (46-Кристовао Рамос).

за Металург: Олександър Бандура, Микола Морозюк, Вячеслав Чечер, Олександър Воловик, Денис Голайдо, Константинов Макридис, Джордже Лазич, Зе Соарес, Велизар Димитров, Грегори Нелсън и Кеворк Казарян (Василий Прийма, Данило, Максим Дегтярев и Павел Грищенко)