Най-паметните мачове между Испания и Франция (видео)

20:02
Статистиката показва, че Испания и Франция са се срещали помежду си досега 30 пъти. Иберийците имат 13 победи, 11 успеха са за французите, а шест от случаите мачовете са завършвали наравно.

Последните два двубоя между Франция и Испания са били контроли. Европейските и световни шампиони излизат победители в тези спаринги. През февруари 2008 те печелят с 1:0 като домакини в Малага, а на трети март 2010 година Ла Фурия бие петлите с 2:0 на "Стад Де Франс" с 2:0.

Във важните мачове на големи първенства обаче Франция има предимство. През 2006 година Испания е отстранена от петлите с резултат 3:1 в осминафинален мач от Мондиала в Германия.

На Евро 2000 пък Франция подчинява Испания с 2:1 на четвъртфинал и по-късно печели турнира. През 1984 година петлите печелят финала на Евро 84, надвивайки Ла Фурия с 2:0.

Ето най-паметните сблъсъци между тези съперници:

27-ми юни 2006 година, Мондиал 2006, осминафинал

Давид Вия открива резултата от дузпа в 28-та минута. Четири минути преди почивката Франк Рибери изравнява. В 83-та минута Патрик Виейра извежда петлите напред в резултата, а в последните секунди Зинедин Зидан оформя крайния резултат.

25-ти юни 2000 година, Евро 2000, четвъртфинал

Зизу преодолява Канисарес в 32-та минута и Франция повежда с 1:0. Шест минути по-късно Гайзка Мендиета изравнява от дузпа. Радостта на Ла Фурия е кратка, защото точно преди края на първата част Юри Джоркаеф забива победен гол за петлите.

27-ми юни юни 1984 година, Евро 1984, финал

Легендата Мишел Платини открива резултата в 57-та минута с гол от пряк свободен удар. Звездата на петлите шутира в ръцете на вратаря Арконада, но стражът изпуска топката и тя минава зад голлинията. В 90-та минута Белоне оформя крайното 2:0 с елегантен прехвърлящ удар.