Фамозен гол на Ибра, 2:0 за Швеция, Франция се натресе на Испания (видео + галерия)

23:42
Швеция победи с 2:0 Франция в среща от група D на Евро 2012. Головете за успеха бяха дело на Ибрахимович, който реализира фамозно попадение и Ларсон. Въпреки победата скандинавците заеха последното място в карето и отпадат от шампионата. Петлите останаха на втората позиция в групата и ще излязат срещу Испания в изключително интересен 1/4-финал. Първото място остана за англичаните, които в друг мач от карето се наложиха над домакина Украйна.

Първото опасно положение за гол се откри пред Тойвонен, който стреля от близка дистанция с глава в 4-тата минута, но не сполучи. Малко след това и Ларсон шутира по посока вратата на петлите. Французите отговориха с опасен изстрел на Рибери в 9-тата минута.

Ола Тойвонен можеше да открие резултата в 11-тата минута, но топката, която отправи към вратата, срещна гредата и не пожела да влети в мрежата. Така Лорис се размина с инкасирането на попадение.

Бен Арфа шутира от далечна дистанция в 35-тата минута. Това бе втори опит на Арфа да отбележи, след като в 5-тата минута на срещата също бе близо до гола. В 41-вата минута и Бензема стреля от сериозно разстояние спрямо вратата като нападателят на Реал Мадрид също не затрудни особено Исаксон. Три минути по-късно Франк Рибери опита късмета си, но не сполучи.

По този начин след равностойна игра двата тима се оттеглиха при нулево равенство на почивката като Тойвонен може да съжалява, че не реализира от отлична позиция.

Само 15 секунди след подновяването Вилхемсон бе изведен сам срещу Лорис, но съдията отсъди засада и така опасността пред вратата на петлите бе предотвратена. Две минути по-късно влезлият като резерва Вилхемсон отново създаде проблеми на френската защита, но и този път имаше засада на крилото. В 51-вата минута Карим Бензема стреля опасно.

Скандинавците поведоха в 54-тата минута, когато Златан Ибрахимович реализира красиво попадение след изстрел от воле.

Шведите можеха бързо да удвоят преднината си, но Вилхемсон в 56-тата минута и Мелберг в 57-мата не отбелязаха от близка дистанция. Франция отговори с опасен удар на Самир Насри в 65-тата минута.

Петлите претендираха за дузпа в 77-мата минута, след като Мексес шутира, а кълбото се отби от ръката на Мелберг. Действието на бранителя обаче не бе умишлено и съдията не посочи бялата точка. Преди това Бензема и Мвила стреляха опасно. В заключителните минути на мача резервите Менес и Жиру пропуснаха отлични възможности да изравнят резултата.

Шведите стигнаха и до второ попадение в 90-тата минута, когато Вилхемсон проби по дясното крило, центрира, топката се отби в гредата след изстрел на Холмен и попадна в Ларсон, който оформи крайното 2:0.

По този начин скандинавците напуснаха Евро 2012 след убедителна победа над един от фаворитите, а Франция се натресе на световния и европейски шампион Испания на 1/4-финалите.