Монпелие спечели титлата във Франция след скандален мач на "Абе Дешан" (видео)

00:29
Монпелие е новият шампион на Франция!

Монпелие спечели първа титла на Франция в историята си, след като победи с 2:1 изпадналия Оксер в последния 38-и кръг на местното първенство. С този успех възпитаниците на Рене Жирар събраха актив от 82 точки и завършиха с три пред отбора на
Пари Сен Жермен, който се наложи с 2:1 над Лориен.

Мачът не започна добре за Монпелие, който се нуждаеше от равенство или победа, за да спечели шампионата. Юношата на Оксер - Оливие Капо, който игра в кариерата си за Ювентус, Бирмингам, Уигън и Селтик, даде аванс на отбора си още в 21-та минута, но до края на мача гостите имаха пълно превъзходство и съвсем очаквано стигнаха до победата с два гола на Джон Утака.

Нигериецът изравни резултата в 33-та минута, а в 76-та вкара последното попадение в първенството, след като получи топката в наказателното поле, преодоля съперник и с точен удар я изпрати в мрежата на изпадналия Оксер.

Мачът беше прекратяван на два пъти, след като феновете на домакините изразиха по особен начин негодуванието си от изпадането във втора дивизия. Те прекратиха срещата в началото на втората част с хвърляне на топки за тенис, тоалетна хартия и домати по играчите. По-късно те изпратиха на терена и множество факли, което наложи и намеса на полицията.

Пари Сен Жермен остана втори, въпреки че хвърли близо 100 милиона евро за селекция и доведе Карло Анчелоти за треньор. Столичаните вкараха два гола чрез Хавиер Пасторе и Тиаго Мота, които оформиха пълния обрат срещу Лориен, който поведе чрез Кевин Моне-Паке.

Освен Оксер, който завърши на последно място, с елита се сбогуваха Каен и Дижон. Третото място в Шампионската лига спечели Лил, а в Лига Европа ще играят четвъртият Олимпик Лион, петият Бордо и носителят на купата на Лигата - Олимпик Марсилия, който завърши на десето място.