ЦСКА отбелязва 30 г. от епохален успех

11:24
На 17 март 2012 година ще отбележим 30 години от една най-паметните победи на ЦСКА в Европа. Червените отстраняват английският гранд Ливърпул в ¼ финал от Купата на европейските шампиони с общ резултат 2:1, пише официалният сайт на "армейците".

Ливърпул печели с минимална преднина първата среща играна на "Анфийлд", след гол на Уилън в 65-ата минута. На реванша обаче, ЦСКА отново се превръща в шлагер на футболна Европа и заема първите страници на вестниците по Стария континент! Отново са спрени радио и телевизионни емисии, за да бъде съобщена новината за сгромолясването на пореден европейски футболен колос на стадион “Васил Левски”. За първи път след 1967 г. ЦСКА отново стъпва на полуфиналния пиедестал в турнира на шампионите, отново оживяват славните страници от незабравимите дуели с миланския Интер. “Юнаци! Юнаци!” – след края на мача публиката дълго време остава на трибуните, за да даде воля на великата радост, с която я дарява армейския отбор.

Началото е тревожно за нас, като само отличната намеса на Велинов предотвратява сигурен гол. По-нататък се завързва люта битка за всяка педя земя. Надеждите ни вече намаляват, когато в 77-ата минута след центриране Гробелар излиза неразчетено и дебнещият наблизо Стойчо Младенов го прехвърля с глава. Стига се до продължения, където развръзката идва в рамките на една минута. В 100-ата минута Уилън замалко не си вкарва автогол, но в следващата атака отново Младенов от воле, макар и паднал намира целта – 2:0 за ЦСКА! След гола гостите започват да изпускат нервите си и на Лоуренсън е посочен пътя към съблекалните. В последните минути англичаните тръгват тотално в атака и пред Велинов се завихрят невъобразими мелета. В няколко случая той прави чудеса, а в самия край на мача Уилън вече ликува стреляйки от упор с глава, но червеният вратар спасява и тази невъзможна топка. Сега вече никой не може да спаси ЛивърпулЦСКА е полуфиналист!

► Стадион: Васил Левски – 70000 зрители

Съдия: Вьорер (Австрия)

Състав на ЦСКА: Георги Велинов, Красимир Безински, Динко Димитров, Методи Томанов (106-Ружин Керимов), Георги  Димитров, Георги Илиев, Цветан Йончев, Стойчо Малденов, Спас Джевизов, Пламен Марков, Радослав Здравков (68-Никола Велков).