Селтик с лесна победа над Сейнт Мирън

16:24
Вицешампионът Селтик постигна лесен успех над Сейнт Мирън и излезе начело в класирането на шотландската Висша лига. Основният им конкурент Глазгоу Рейнджърс е на две точки зад тях, но и с мач по-малко. Двубоят с Абърдийн е с начален час 17:00 и евентуалното му спечелване ще даде възможност на "сините" да си върнат лидерството.

Очаквано първите минути започнаха с териториално предимство на "детелините". Натискът им обаче бе по-скоро хаотичен и освен няколко центрирания в наказателното поле на домакините, те не можаха да създадат нищо по-интересно пред Самсън.

Първото опасно положение дойде за домакините в 12-ата минута. След корнер състезател на Мирън нанесе удар от близко разстояние, но той бе париран от Форстър точно на голлинията. Малко след това Селтик отвърнаха с шут от около 40 метра, но резултатът се запази 0:0 след великолепно спасяване на родения в Ървайн страж на домакините. Статуквото на терена не се промени след тези ситуации, като вицешампионите продължиха да са по-активният тим, пращайки високи топки към Самарас, но те отново не доведоха до нищо по-значимо, освен няколко корнера.

В 37-ата минута след центриране отдясно Греъм Кери отправи изстрел с левия крак по посока на вратата на Селтик, но той мина на около метър от лявата греда на Фрейзър Форстър. Малко преди почивката пък Гари Хуупър проби отдясно за "детелините", центрира опасно, но топката вместо да намери негов съотборник кацна върху напречната греда. Това бе и последната по-любопитна ситуация в едно доста посредствено първо полувреме.

Втората част започна така както завърши първата - в бавно темпо и безуспешни опити на Самарас и компания да пробият дефанса на "приятелите на светците".

В 51-та минута домакините се отчетоха с нов удар, който отново бе лесно уловен от Форстър. Две минути след това "черно-белите" отново бяха близо до откриване на резултата, но стражът на гостите от Глазгоу бе на мястото си и парира удара.

В 58-ата след удар с глава на норвежеца Том Рон остана съмнение за игра с ръка от страна на играч на домакините, но съдията Кроуфорд Алън остана безмълвен. Няколко минути по-късно Дъги Имри получи отлична топка отдясно и стреля по посока на вратата на "детелините", но отново английският страж на водения от Нийл Ленън тим спаси.

След дълги мъки Джеймс Форест успя да вкара за Селтик с изстрел от границата на наказателното поле на Сейнт Мирън, последвал от кратко разбъркване пред Самсън. Във финалните минути Мирън опитаха натиск, който доведе до опсно положение пред вратата на Селтик, дошло от ъглов удар, но за пореден път стражът на "детелините" спаси отбора си.

В 83-ата Гари Хуупър за втори път бе много близко до попадението, но шутът му мина покрай лявата греда на вратата, пазена от Самсън. 120 секунди преди края на редовното време Скот Браун сложи точка на спора с великолепен прехвърлящ удар, пронизал мрежата на Сейнт Мирън за втори път от почти същото място, от което бе вкарано и първото попадение, а в последната минута трети гол на Селтик бе отменен поради засада.

Така без кой знае колко да се напрягат момчетата на Ленън взеха очаквани три точки и продължиха да държат под напрежение Глазгоу Рейнджърс.

Стартови състави:

Сейнт Мирън: Самсън, Меър, Ван Зантен, Барън, МакОслънд, Теселаар, Имри, Кери, МакЛийн, Томпсън, МакГовън

Селтик: Форстър, Ду-Ри Ча, Мългрю, Рон, Браун, Сунг-Йонг Ки, Ледли, Ванияма, Форест, Самарас, Хуупър