Конвенцията носи на съдийството ни по 100 000 CHF за 5 г.
Началото беше поставено през 2008 г.
когато футболната ни централа заяви намерението си да подпише договора за Конвенцията на УЕФА. Малко след това датчанинът Йорн Ларсен беше определен от евроцентралата да помага на България да изпълни всички необходими условия. На следващата година, когато председател на Съдийската комисия беше Димо Момиров, главният мениджър на програмата CORE на УЕФА Иван Корньо подари на нашите рефери 8 системи за комуникация и 2 системи за контрол на бързото бягане. Жестът бе обяснен с направените промени в българското съдийство.Същинската работа за приемането ни в конвенцията обаче бе стартирана през последните 2 г. Председателят на Съдийската комисия Костадин Костадинов и главният методист Детелин Баялцалиев изготвиха програмата за таланти и ментори на 4 нива, като включените във второ и трето започнаха съвместна работа в началото на 2011 г., а първо ниво ще стартира след няколко месеца. Едно от изискванията на Конвенцията е да се гарантират годишни семинари по тази програма, както и редовни срещи на талантите с менторите. От УЕФА преведоха авансово 25 000 евро, след като одобриха проекта за развитие на таланти преди година. Освен организирането на семинара, с парите беше закупена и екипировка за талантите. Идеята за пирамидалната структура на инструкторите също получи реализация и през април се проведе първият семинар с участието на 2 главни инструктори (в професионалния и в аматьорския футбол), 4 зонални и 24 областни. Те вече могат да използват в обучението на реферите 26 лаптопа и мултимедийни проектори според договора за Конвенцията на УЕФА. С подписването на конвенцията се гарантират и сериозни финансови постъпления - всички страни получават eднократен бонус от 200 000 швейцарски франка (около € 130 000), както и по 100 000 швейцарски франка (около € 65 000) годишно в рамките на следващите 5 г. Условието е те да се изразходват само за развитие на съдийството, като
от УЕФА търсят пълен финансов отчет за това как са похарчени парите. Освен това има изискване БФС да не се намаляват парите, които досега са давани за съдийството. Целта е повишаване на нивото на съдиите във всяка страна. Най-вероятно от следващата година парите ще се превеждат в евро, като това на практика означава завишаване на бонусите.Няма да е изненада и ако в близките месеци бъде назначен мениджър на съдийството у нас.
За голяма част от страните, присъединили се към Конвенцията, това вече е факт. Поста на мениджър е свързващото звено между БФС и Съдийската комисия. И за разлика от председателя на комисията, мениджърът е на щатна длъжност според изискванията на Конвенцията. Той прави съдийските назначения, организира семинарите и всичко останало. Обикновено се избира бивш международен арбитър с голям авторитет и умения. Не е изключено това да бъде и чужденец, но само след одобрението на УЕФА. Един от вариантите може да бъде бившият шотландски рефер Хю Далас (на снимката), който тази пролет беше в София на разговори с президента на БФС Борислав Михайлов. Тогава се обсъждаше пост на супервайзър, но така и не се стигна до договорка.
Пътят към Конвенцията на УЕФА започна през 2003 г., но тя беше одобрена чак на конгреса на УЕФА в Будапеща през 2006 г.. Първите десет асоциации, които подписаха договора бяха Белгия, Финландия, Франция, Германия, Унгария, Люксембург, Норвегия, Шотландия, Словения и Швейцария. През декември 2007 г. към тях се присъединиха Австрия, Дания и Република Ирландия. Заедно с нас в началото на октомври официално бяха приети още Азербайджан, Хърватия и Сан Марино.
За да коментирате, трябва да сте регистриран потребител!
Регистрация