ЦСКА победи Литекс на "Армията" и се класира на финал за Купата

22:49
Отборът на ЦСКА победи Литекс в 1/2-финална среща от турнира за Купата на България. Двубоят на стадион "Българска армия" приключи при резултат 2:1 за "червените", като по този начин те се класираха за финала на надпреварата.

Още в първата минута на мача Нелсън от ЦСКА падна в наказателното поле на Литекс, но дузпа нямаше, а Румен Трифонов пробва техничен изстрел, но без успех. Като цяло през първите минути на срещата темпото на игра бе доста високо, като домакините имаха леко игрово предимство. В 7-а минута след изпълнение на пряк свободен удар от Маркиньос, нападателят на ЦСКА Спас Делев не успя да засече топката, като по този начин направи първият сериозен пропуск. Малко след това много хубав пас на Тодор Янчев намери Спас Делев на скорост, но изстрелът от движение на нападателя бе избит от вратаря на гостите Виничиус Баривиейра. След това пропуск от много добра позиция за ЦСКА направи и бранителят Апостол Попов. Хубава атака на "червените" в 22-а минута завърши със силен, но неточен удар на Борис Галчев от границата на наказателното поле. Халфът на Литекс Георги Миланов опита хубав изстрел от дистанция в 25-а минута, но топката премина над напречната греда на Караджов. Точно в 28-а минута на мача ЦСКА поведе в резултата, след като отлична асистенция на Нелсън намери Спас Делев, който първо не успя да шутира добре, но и неумела проява на Баривиейра позволи на нападателя да довкара топката от непосредствена близост за 1:0 за "армейците". Последва отлична атака на домакините, като в крайна сметка Маркиньос направи сериозен пропуск след извеждащо подаване на Платини. Точно в 36-а минута след отличен извеждащ пас на Платини нов много сериозен пропуск направи Спас Делев, който не успя да преодолее вратаря на гостите с удар по земята. Последваха два невероятни пропуска на играчи на домакините, като първо Янчев, а след това Девев стреляха много добре, но и при двата случая Баривиейра успя да опази вратата си от ново попадение с блестящи изяви. До края на първото полувреме не се случи нищо по-интересно и двата отбра се оттеглиха на почивката.

Седем минути след началото на втората част гостите достигнаха до чисто голово положение, след като Янев центрира, а Александър Барт отклони с глава, но добра намеса на Караджов предотврати изравняване на резултата. Полувремето започна доста по-добре за играчите на Литекс, които вече организираха доста по-добри атаки. Точно в 59-а минута гостите направиха нов фрапиращ пропуск,когато Берберович центрира отлично, а Светослав Тодоров стреля с глава, но топката премина на сантиметри от целта. В следващите минути играта се пренесе в средата на терена, като домакините имаха известно игрово предимство. Точно в 68-а минута на мача обаче хубаво центриране на Христо Янев от корнер намери Георги Миланов в наказателното поле на ЦСКА, халфът на Литекс стреля с глава и изравни резултата - 1:1. Последва много опасна атака на гостите, която завърши с чиста позиция на Дока, но изстрелът му бе спасен геройски от Иван Караджов. В 80-а минута на мача треньорът на домакините Милен Радуканов извърши първата и смяна, като на мястото на Мишел Платини в игра влезе Александър Тонев. В 87-а минута на мача ЦСКА отново поведе в резултата,с лед като Маркиньос свали една топка за Делев в наказателното поле на гостите, а нисичкият нападател стреля, получи се рикошет в крака на Николов и топката се озова за втори път във вратата на Литекс.

Така ЦСКА спечели 1/2-финалната среща с Литекс и очаква на финала за Купата на България победителя то двойката Славия - Пирин Благоевград.

Стартови състави:

ЦСКА:  Иван Караджов, Тодор Янчев (к), Джузепе Акуаро,  Румен Трифонов, Иван Бандаловски, Борис Галчев, Апостол Попов, Маркиньос, Грегъри Нелсън, Спас Делев, Мишел Платини

Литекс: Виничиус, Барт, Занев, Берберович, Николов, Г. Миланов, Диуф, Дока, Йеленкович (к), Янев, Св. Тодоров