Носителят на трофея Атлетико Мадрид аут от Лига Европа

21:50
Класиралият още в миналия кръг за 1/16-финалите в Лига Европа Байер Леверкузен и носителят на трофея от миналия сезон Атлетико Мадрид завършиха 1:1 в среща от последния шести кръг в Група B.  Така испанският тим напусна турнира още в груповата фаза за сметка на гръцкия Арис Солун, който победи в другия мач Розенборг с 2:0 и зае второто място в Група B, за да се класира за 1/16-финалите на турнира.

Наставникът на Байер Леверкузен Юп Хайнкес даде шанс на един куп резерви, които в желанието си да се докажат установиха домакински натиск в началните минути на срещата, която започна при силен снеговалеж. Превъзходството на “аспирините” обаче не бе материализирано, като единствено за отбелязване бяха удари на Каплан и Йоргенсен, които стреляха встрани от вратата. В 18-ата минута след центриране от корнер Швааб стреля опасно с глава, но ударът му бе спасен от вратаря на гостите Де Хеа. След още 120 секунди игра “дюшекчиите” стигнаха и до първото си по-сериозно положение в мача. Шимао изпълни фаул от границата на наказателното поле и ударът му бе спасен със сетни усилия от вратаря на домакините Гийфер, който изби топката в корнер. Постепенно гоститеот Мадрид започнаха да поглеждат по-често към вратата на “аспирините”. В 31-ата минута Пауло Асунсао стреля отдалеч, но неточно покрай вратата на Гийфер, който пък при следващата атака на “дюшекчиите” спаси опасен удар отблизо на Диего Форлан. В 38-ата минута след центриране от корнер Форлан отново бе много близо до гола, но ударът от близка дистанция премина на сантиметри от лявата греда на вратата. До края на полувремето не се стигна до нови голови положения и двата тима се оттеглиха на почивка, без да са си отбелязали гол.

След почивката на заснежения вече терен домакините взеха инициативата. В 58-ата минута Хелмес от около 7 метра, но от малък удар стреля, но топката се удари от външната страна на мрежата. Усилията на “аспирините” дадоха резултат в 69-ата минута, когато Хелмес получи една топка пред наказателното поле, нахлу в него и от точката на дузпата разстреля Де Хеа за 1:0. Отговорът на гостите не се забави и в 72-ата минута звездата им Кун Агуеро навлезе отляво в наказателното поле на Байер, след това финтира Да Коста и подаде към влезлият като резерва на мястото на Шимао Фран Мерида, който от около 12 метра от упор не остави никакви шансове за Гийфер и изравни – 1:1. До края “дюшекчиите” опитаха всичко по силите си да стигнат и до победата, но така и не успяха. Дори обаче да бяха спечелили, те нямаше да могат да се класират за следващия етап.

В другия мач от групата Арис Солун победи на свой терен норвежкия Розенборг с 2:0 и остана на второ място в крайното класиране. Попаденията за гръцкия тим отбелязаха Сезарек в добавеното време на първото полувреме и Фати в добавеното време на мача. Така Арис се класира за 1/16-финалите на турнира за сметка на Атлетико Мадрид.

Байер Леверкузен - Атлетико Мадрид 1:1
1:0 - Хелмес, 69\'
1:1 - Мерида, 72\'

Стартовите състави на двата отбора:

Байер Леверкузен (4-4-2): Гийфер – Кастро, Швааб, Хюпия, Вида – Бендер, Балич, Каплан, Ренато Аугусто – Йоргенсен, Хелмес. Резерви: Бобел, Да Коста, Райнартц, Видал, Барнета, Кислинг, Дердьок
Старши треньор: Юп Хайнкес

Атлетико Мадрид (4-4-2): Де Хеа – Валера, Переа, Алваро Домингес, Филипе - Пауло Асунсао, Марио Суарес, Раул Гарсия, Шимао – Форлан, Кун Агуеро. Резерви: Роблес, Годин, Антонио Лопес, Фран Мерида, Тиаго, Рейес, Диего Коста
Старши треньор: Кике Санчес Флорес