Барса подчини Валенсия в зрелищно дерби, Шави и Иниеста отново блестят за шампионите (видео)

22:53
Барселона победи Валенсия с 2:1 като домакин в среща от седмия кръг на Примера дивисион.

През първото полувреме каталунците се опитаха да респектират съперниците си със своя обичаен стил на игра, но срещнаха изненадващ отпор, като "прилепите" се опитваха да пресират своя опонент още в неговата половина и сами изглеждаха много остри в атака.

Възпитаниците на Гуардиола трудно достигаха до чисти голови положения, като Давид Вия беше най-опасният футболист на Барса и трескаво търсеше възможност да накаже бившите си съотборници.

В 36-а минута именно Вия се измъкна от двама противникови защитници, навлезе в наказателното поле и от малък ъгъл стреля с левия крак, като топката премина встрани от вратата.

Защитната линия на Барса за пореден път беше прекалено изтеглена напред и това изигра лоша шега на шампионите. Жереми Матио проби по левия фланг, навлезе в пеналта на домакините, стигайки до аутлинията, след което с левия крак подаде към точката на дузпата, откъдето Пабло Ернандез шутира с десния крак и след рикошет в противников играч топката влезе в мрежата на Барса - 0:1.

След две минути при нова контраатака на Валенсия Солдадо получи шанс да стреля от границата на наказателното поле пред отвора на празната врата. Юношата на Реал шутира мощно в горния десен ъгъл, но върналият се на своята позиция Виктор Валдес с една ръка спаси и остави своя отбор в мача.

В самия край на полувремето Меси се измъкна от противниковата защита и от границата на малкия пеналт шутира към вратара, но ударът му бе избит в корнер.

Още в първата минута на второто полувреме Иниеста напредна в половината на Валенсия, подаде на Шави, който върна паса, извеждайки своя партньор в халфовата линия сам срещу вратаря. Иниеста с премерен удар прати топката под плонжа на Сезар за 1:1 и отпразнува попадението, съобщавайки на света, че приятелката му е бременна. Невероятното в това попадение обаче, бе пасът на Шави, който изведе Иниеста на чиста позиция, прокарвайки топката през четирима бранители на гостите.

Домакините се вдъхновиха от този развой и играта им тръгна. Първо Меси, а после Вия пропуснаха две добри положение, преди Барса да стигне до второ попадение. В 62-а минута каталунци разиграха умело пред наказателното поле на "прилепите", като Шави получи топката по дясното крило отправи меко центриране в наказателното поле, където капитанът Карлес Пуйол с глава прати топката в горния ляв ъгъл на Сезар - 2:1 за Барселона.

До края домакините имаха още няколко шанса за гол, които пропиляха, но в крайна сметка те взеха трите точки и вече имат 16. Така каталунците се изравниха с "припелипе" на върха във временното класиране, но ако днес Реал Мадрид надвие Малага, възпитаниците на Моуриньо ще изпреварят и "прилепите" и каталунците.