Литекс на път да се сбогува и с Лига Европа след загуба от Дебрецен

21:49
Българският шампион Литекс загуби от Дебрецен като гост с 0:2 в първи плейофен мач между двата тима за влизане в групите на Лига Европа.

Срещата започна с няколко центрирания пред вратата на Голубович, но стражът и бранителите пред него се справиха. В 5-а минута "оранжевите" изпуснаха чудесен шанс да поведат в резултата. Йеленкович изведе Том сам срещу вратаря на домакините, но бразилецът прати топката в аут. Пет по-късно реферът не спря атака на Дебрецен, след като Кабат бе в явна засада, но до опасност пред българската врата не се стигна. В 20-а Йеленкович центрира към Нифлор и нападателят свали с глава в полето на унгарците. Там обаче нямаше кой да засече. В 23-а минута Дебрецен стигна до гол. След корнер и разбъркване в полето на Литекс Шекели игра с ръка при подаването си към Кулибали, който вкара за 1:0. "Оранжевите" веднага потърсиха изравняването, но в 26-а минута стражът на домакините извади два последователни удара на Берберович и Нифлор. В 33-а Дебрецен удвои преднината си. Киш центрира от корнер и Лачко с глава за втори път порази вратата на ловчанлии. Йеленкович в 39-а минута пробва да върне едно попадение, след лошо избиване на Малинаускас, но ударът му излезе в аут. Секунди по-късно Литекс можеше да получи трети гол. Миядиноски обаче би неточно. Полувремето завърши с натиск на унгарците, за щастие безрезултатен.

Пет минути след началото на втората част ловчанлии изпуснаха отлична възможност да се върнат в мача. Том бе изведен сам срещу вратаря, но би в него. Топката попадна у Нифлор, но и той не успя да преодолее Малинаускас. Шест по-късно "оранжевите" организираха нова хубава атака, но Том реши да падне за дузпа вместо да подаде на Нифлор. Литекс направи още 2-3 добри нападения, които обаче не дадоха резултат. Устремът на българите бе укротен в 70-а минута, когато Барт бе изгонен за втори жълт картон. Девет по-късно Цвиткович стреля опасно от фаул и топката премина на сантиметри от страничната греда. В 90-а минута Светослав Тодоров стреля коварно, но стражът на Дебрецен се намеси решително и опази вратата си суха.

Ето и стартовите състави на двата тима:

Дебрецен: Малинаускас, Кабат, Комлоши, Бертан, Миядиноски, Киш, Варга, Кулибали, Шекели, Цвиткович, Лачко

Литекс: Голубович, Венков, Барт, Петков, Берберович, Сандриньо, Цветков, Йеленкович, Том, Г. Миланов, Нифлор