Пълна статистика преди Левски - Локо София

16:34
Най-важните факти преди мача от 2-я кръг между отборите на Левски и Локомотив София.

Локомотив е в серия от шест поредни срещи без загуба от Левски - пет победи и равенство. Това е и изравнен рекорд за железничарите в дербито - предишното такова постижение е между 1958 и 1961 г. (три пълни успеха и три ремита).

Общият баланс обаче е в полза на сините - 66 победи, 26 равенства и 24 загуби в 116 срещи при голова разлика 210-109.

В първия кръг и двата отбора започнаха с минимални победи от 1:0 - съответно срещу ЦСКА и Монтана и този от тях, който спечели днес, ще оглави класирането.

ФОРМА

Левски

1. Последната загуба на отбора в България е именно от Локомотив София - 0:2 на 24 март. Оттогава сините имат 11 срещи без поражение - седем победи и четири равенства.

2. Левски не е допускал гол на стадион „Георги Аспарухов" вече осем месеца - от 28 ноември 2009 г. - победата с 3:1 над Монтана. Последният гост, спечелил в София бе Берое - 1:0 на 18 октомври 2009 г.

3. През миналия сезон сините и Литекс имаха най-силната домакинска атака - по 34 реализирани гола. Единственият случай, в който Левски вкара гол и падна на свой терен, бе при загубата с 1:2 от Локомотив София. Тимът бе по-резултатен на свой терен през второто полувреме - 20 попадения, срещу 14 преди почивката.

4. Срещу ЦСКА Гарра Дембеле и Веселин Минев извършиха повече нарушения - общо 10, отколкото всички останали футболисти на Левски (осем).

5. От всички състезатели на сините, участвали във вечното дерби, единствен Жоазиньо успя да намери свой съотборник при центриране.

Локо София

1. За последно железничарите паднаха от сините на 19 май 2007 г. - 3:5, като с този мач Левски стана шампион.

2. В Монтана червено-черните взеха първия си успех от 3 април насам (2:0 над Сливен). След това те записаха две равенства и пет загуби.

3. През миналия сезон Локомотив бе вторият най-силен гост в елита. Тимът имаше осем победи, две равенства и пет загуби навън и събра само с две точки по-малко във визитите си от Литекс.

4. В предишното първенство червено-черните използваха най-малко футболисти - 24 - от всички отбори в елита. За Левски мач в А група през сезон 2009/2010 записа десет играчи повече.

5. 12 различни футболисти успяха да вкарат гол за Локомотив през миналия сезон. От всички тях обаче едва четирима се разписаха през 2010 г. - Мартин Камбуров, Цветан Генков, Дерек Асамоа и Димо Атанасов. За Левски през миналия сезон се разписаха 16 футболисти, от които деветима реализираха през 2010 г.

Факти за играчите

Левски

1. Ясен Петров е пред 40-ата си победа като треньор в елита. Досега той има 115 мача - 39 победи, 28 равенства и 48 загуби.

2. Ако се появи в игра Александър Александров ще изиграе 90-я си мач за Левски в А група (27 гола). Общо халфът има 172 срещи и 52 гола в елита.

3. Жоазиньо се нуждае от един мач, за да закръгли срещите си в А група на 60. Бразилецът има и 10 гола в първенството.

4. Христо Йовов е най-резултатният действащ футболист в А група със своите 108 гола. Той бе и номер едно в Левски през миналия сезон с 11 попадения.

5. Христо Йовов реализира най-много голове извън наказателното поле през предишното първенство - четири. Христо Янев и Дока имаха по три.

Локомотив София

1. Димитър Васев има едва 11 мача като треньор в елита, но в тях фигурира и победа над Левски - 1:0 в началото на май 2008. Тогава голът на стадион „Георги Аспарухов" реализира Христо Златински в последната минута.

2. В миналия мач срещу Левски Цветан Генков вкара първия си гол срещу сините, но заради червения картон в стотния си двубой в елита - в Монтана - няма да играе в столичното дерби. Без него и продадения Мартин Камбуров железничарите останаха без авторите на пет от последните седем гола във вратата на Левски.

3. В предишното издание на дербито - на 24 март - Димо Атанасов се разписа след суша, продължила повече от една календарна година.

4. Ако играе Калоян Караджинов ще фиксира 100-я си мач за Локомотив в А група. Халфът има и 11 срещи за Ботев.

5. Искрен Писаров започна четвърти пореден сезон в елита с четвърти различен клуб. Във Видима-Раковски, Локомотив Пловдив и Берое обаче той няма победа или гол срещу Левски - пет загуби от пет мача.