Литекс напред към групите на Лигата след разгром над Рудар

23:14
Българският шампион Литекс победи първенеца на Черна гора Рудар в мач-реванш от втория квалификационен кръг на Шампионска лига. Двубоят приключи при резултат 4:0 за "оранжевите". Така ловчанлии продължават напред след общ резултат от 5:0.

Срещата започна равностойно, като първото положение за откриване на резултата създадоха домакините в 9-а минута. Тогава топката достигна до Ранджелович, който от границите на наказателното поле стреля на сантиметри от страничната греда на Галато. Хубав пробив на Том в 18-а минута завърши с нарушение на Аджич, за което играчът на Рудар получи жълт картон. Веднага след това обаче и Том бе декориран в жълто. Предраг Ранджелович отново пробва да затрудни Галато в 24-а минута, но изненадващият му изстрел от средна дистанция мина над напречната греда. Точно в 28-а минута играчите на Литекс получиха право да изпълнят корнер чрез Том, той центрира в наказателното поле на Рудар, където непокритият таран Вилфред Нифлор откри резултата след удар с глава. Небойша Йеленкович отправи страхотен удар с десния крак от около 25 метра в 39-а минута, който не остави шансове на вратаря на Рудар и резултатът стана 2:0 за "оранжевите". Така приключи първото полувреме на мача.

В началото на втората част на срещата отборът на Рудар опита да упражни натиск, но това не даде желания резултат. Българският шампион излезе с по-прибрана тактика и очакваше своя шанс на контраатака. Едва в 68-а минута Божич стреля опасно с глава към вратата на Галато, но изстрелът му бе избит от Сандриньо. Само две минути по-късно Том от състава на Литекс имаше прекрасно възмовност за гол, но след като остана сам срещу вратаря на Рудар пробва технично отиграване и сгреши. В 74-а минута Миланов отправи техничен удар с левия крак, който срещна страничната греда, топката обаче попадна в непокрития Брату, който безпроблемно покачи на 3:0 за Литекс. В самия край на мача комбинация между Миланов и Брату доведе до удар с глава на последния от непосредствена близост, с което бе оформен крайния резултат от 4:0 за ловчанлии.

Така българският шампион очаква съперника си в третия предварителен кръг на Шампионска лига от победителя от двойката Жилина (Словакия) - Биркиркара (Малта)

Стартови състави:

Рудар: Раданович, Иванович, Игуманович, Аджич, Мичич, Усени, Бърнович, Йованович, Ранджелович, Божич, Влахович

Литекс: Родриго Галато, Николай Бодуров, Александър Барт, Пламен Николов, Петър Занев, Ивайло Петков, Ивелин Попов, Том, Сандриньо, Небойша Йеленкович, Вилфред Нифлор

Рудар - Литекс 0:4
0:1 - Нифлор, 28\'
0:2 - Йеленкович, 39\'
0:3 - Брату, 74\'
0:4, Брату, 90\'