Гана сломи САЩ след продължения и се класира за 1/4-финал

00:01
Гана победи САЩ с 2:1 след продължения в 1/8-финален мач от Световното първенство в ЮАР.

Отборите си разделиха по едно полувреме и завършиха 1:1 в редовните 90 минути. "Черните звезди" бяха по-добри преди почивката, когато откриха резултата, а "янките" имаха превъзходство през втората част и стигнаха до равенство. В началото на първите 15 минути добавено време Гана стигна до успеха.

Съперниците не отделиха никакво време за разузнаване и се "захапаха" от първите минути. Началото бе повече от добро за африканците, които още в 5-а минута откриха резултата. Кевин Принс Боатенг след хубав индивидуален рейд стигна до границата на наказателното поле и с плътен удар по земя вкара за 1:0. Попадението може да тежи на съвестта на Тим Хауърд, който не се намеси убедително. Голът не промени игровото поведение на двата тима и съперниците продължиха да залагат на атакуващ футбол. В 18-а минута Гиан стреля от фаул, но този път стражът на "янките" се намеси авторитетно. В 22-а Брадли от левия фланг центрира остро по земя. Кингсън обаче внимаваше и улови. Атаките на Гана бяха по-опасни и в 30-а минута Хауърд улови опасен шут към своята врата. Пет по-късно и Финли излезе сам срещу вратаря на африканците и шутира, но стражът отрази. В 37-а минута Асамоа надбяга противников бранител в полето на САЩ, би по земя, но Хауърд отрази.

Второто полувреме започна като първото – с атаки и към двете врати. Постепенно американците овладяха инициативата и бяха по-опасният тим. В 61-а минута Демпси бе повален в наказателното поле на Гана и съдията посочи бялата точка. Донован изпълни точно дузпата и САЩ изравни – 1:1. Двубоят продължи да бъде двуостър, а в 75-а минута Брадли излезе на стрелкова позиция и би по земя, но Кингсън улови. До края "янките" търсиха по-настоятелно победата, без обаче да създадат сериозни опасности.

Добавеното време започна чудесно за "черните звезди". В 93-а минута Асамоа Гиан бе изведен с дълъг пас, излезе на добра позиция и въпреки че получи едно рамо от противников бранител, бе точен за 2:1. Попадението уби инерцията, която американците бяха набрали през втората част на редовното време и до края на първото продължение не създадоха нищо опасно пред Кингсън. През вторите 15 минути САЩ натиснаха, но африканците удържаха финалния щурм и се класираха за 1/4-финалите.

Ето и стартовите състави на двата отбора:

САЩ: Хауърд, Боканегра, Брадли, Черундоло, Бронстейн, Кларк, Демерит, Финли, Демпси, Донован, Алтидор

Гана: Кингсън, Сарпай, А. Гиан, Пейнтсил, Менса, Анан, Инком, Джонатан, Аиу, К. Асамоа, Принс Боатенг