Американците с инфарктна победа над Алжир, завършват първи в групата

18:45
Отборът на САЩ победи трудно Алжир в последна среща от група "С" на Мондиал 2010 година. Двубоят се игра на стадион "Лофтус Версфелд" в Претория и приключи при резултат 1:0 за "янките". Така от групата отпадат Словения и Алжир, а отборът на Англия се класира на второ място.

Срещата започна с битка в средата на терена, но първата възможност бе за отбора на Алжир в 6-а минута, Тогава Рафик Джебур получи добра топка в наказателното поле на САЩ отигра добре и стреля с десния крак, но топката се отклони от напречната греда на назената от Тим Хауърд врата. В ответната атака американците създадоха добро положение, но Раис Мболи спаси силен шут на Брадли. Нападателят на САЩ Еркулес Гомес изпълни красива странична ножица в 17-а минута, но топката мина над целта. Малко след това и Лендън Донован стреля, но отново неточно. Точно в 20-а минута след разбъркване в наказателното поле на Алжир първо Гомес бе останал сам срещу Мболи, но вратарят на Славия изби топката, която се върна в американския играч, а той я подаде към Клинт Демпси. Последният реализира от непосредствена близост, но голът бе отменен заради засада. Карим Матмур пропусна добро положение за откриване на резултата в 26-а минута, като стреля неточно. Хубава атака на американците в 33-а минута завърши с неточен изстрел с левия крак на Донован.  Малко след това Мболи на два пъти спаси алжирците от гол в тяхната врата, като се намеси блестящо. Страховит изстрел на Матмур от дистанция бе спасен от стража на САЩ Хауърд в 38-а минута на мача. Пет минути след това и Карим Зиани пробва късмета си с удар от дистанция, но топката мина в страни от целта.

В началото на втората част по-активни бяха алжирците, но не успяха да открият резултата. Невероятен малшанс имаха играчите на САЩ в 57-а минута, когато Клинт Демпси стреля добре с десния крак, но топката срещна страничната греда, а след това се върна в играча, но той не успя да я отиграе добре и стреля в аут. Отново Раис Мболи спаси своите от гол в 65-а минута, когато изби в последния момент топката от краката на Джонатан Борнстейн. Банално, но Раис Мболи спаси повече от чисто положение, след удар от непосредствена близост с глава на Едсон Бъдоу в 69-а минута. В ответната атака Карим Зиани стреля много опасно с десния крак, но топката мина в страни от целта. Три минути по-късно Хасан Йебда отправи страхотен удар от дистанция  с десния крак, а топката премина на сантиметри от страничната греда на вратата на Джеймс. Майкъл Брадли стреля много силно от около 20 метра след заучено положение на американците от пряк свободен удар, но отново Мболи се намеси чудесно. Демпси пробва да порази вратата ма Алжир от дистанция в 84-а минута, но топката мина над целта. В първата минута на добавеното време на мача американците организираха скоростна контраатака, която доведе до изстрел на Лендън Донован от непосредствена близост и така Щатите се класираха напред в турнира. С самия край на мача за втори жълт картон от игра бе изгонен капитанът на Алжир Антар Яхия.

Стартови състави:

САЩ: Тим Хауърд, Стив Черундоло, Джей Де Мерит, Джонатан Борнстейн, Карлос Боканегра, Лендън Донован, Майкъл Брадли, Морис Еду, Клинт Демпси, Джоузи Алтидор, Херкулес Гомес