\"Червения динамит\" избухна два пъти и подчини Камерун в зрелищен мач

23:21
Дания победи Камерун с 2:1 в мача между двата тима от Група "E" на Световното първенство в ЮАР.

Съперниците изиграха страхотен двубой, с множество голови ситуации и пред двете врати. Самуел Ето\'о изведе "лъвовете" напред, но Бендтнер изравни преди почивката, а през второто полувреме Ромедал отбеляза победното попадение за своите.

Африканците проявиха повече агресия в началото и опитаха два удара към вратата на Сьоренсен. Първо шут на Асу Екуто срещна крак на бранител, а след това Ето\'о стреля, но слабо в ръцете на стража. В 10-а минута по-добрата игра на "лъвовете" даде резултат. След грешка в защитата на Дания Ето\'о бе изведен на чиста позиция фронтално срещу противниковия вратар и вкара за 1:0. В 13-а минута Емана пробва плътен далечен изстрел по земя и топката мина на сантиметри от страничната греда. В 16-а "червения динамит" организира първата си опасна атака, но ударът на Грьонкяер бе неточен. Четири по-късно пък стражът на Камерун изпревари противников футболист в наказателното си поле и предотврати сигурен гол. Датчаните опитваха предимно с центрирания по двата фланга да тормозят отбраната на "лъвовете", които от своя страна бяха по-разнообразни в атака и чакаха нови грешки на съперника си. Камерун контролираше мача, но в 33-а минута Ромедал бе изведен чудесно по десния фланг, центрира остро по земя и Бендтнер засече за 1:1. След изравнителното попадение африканците бяха по-активни, но в 42-а минута Томасон пропусна да направи обрата пълен. Нападателят остана непокрит около точката на дузпата, но би в тялото на защитник. В ответната атака пък Ето\'о нацели гредата. Секунди по-късно Сьоренсен спаси своите след удар на Емана.

Втората част започна с положение пред вратата на Дания, но шутът на Мбиа бе избит в корнер от стража на скандинавците. В 48-а минута и Екуто бе близо до гола, но защитата на "червения динамит" се справи. Датчаните отговориха с хубав далечен шут на Кяер, отразен от Сюлеймани. Последва леко спадане на темпото, след което съперниците отново изригнаха. В 61-а минута Уебо стреля слабо след хубава атака на Камерун. При последвалата контра Ромедал излезе на стрелкова позиция по дясното крило и с прецизен удар изведе Дания напред. "Лъвовете" веднага натиснаха и Макун след пас на Ето\'о можеше да изравни, но пропусна. В 70-а минута Томасон излезе на чиста позиция. Сюлеймани обаче отрази удара му. Седем по-късно Емана бе добре изведен, но шутът му бе спасен от Сьоренсен. Положенията се редуваха едно след друго и пред давете врати, а в последните минути натискът на Камерун стана осезаем. Футболистите на Дания обаче издържаха и с победата възродиха надеждите си за класиране във фазата на елиминациите.

Ето и стартовите състави на двата тима:

Камерун: Сюлеймани, Асу Екуто, Нкулу, Уебо, Басонг, А. Сонг, Нджитап, Емана, Еионг, Мбиа, Ето\'о

Дания: Сьоренсен, Кяер, Агер, Л. Якубсен, К. Поулсен, С. Поулсен, Ромедал, Грьонкяер, Йоргенсен, Томасон, Бендтнер