Бледа Холандия стигна до \"едно на мъка\" срещу Япония

16:19
Холандия победи Япония с 1:0 във втория мач между двата тима от група "Е" на Мондиал 2010.

Двубоят не предложи много интересни моменти, а тимът на Берт Ван Марвайк стигна трудно до успеха.

"Лалетата" бяха по-активният отбор в началото, но не успяха да стигнат до чисто голово положение. Уесли Снайдер в 8-а минута пробва да стреля от пряк свободен удар, но над вратата. Скуката властваше на терена, а холандците страдаха от липса на импровизация и идеи в предни позиции. "Самураите" приемаха играта в своята половина и рядко поглеждаха напред. След 30-а минута обаче Япония се активизира и в 37-а Мацуи стреля, но Стекелембург улови. Като цяло съперниците изиграха слабо първо полувреме и логично се оттеглиха на почивка без да си вкарат голове.

В началото на втората част Джовани Ван Бронхорст проби добре по фланга и подаде към Ван Перси, но ударът на нападателя с глава попадна в ръцете на вратаря. Секунди по-късно голмайсторът на Арсенал имаше нова възможност, която пропиля. В 53-а минута обаче доброто начало на "лалетата" даде резултат и Уесли Снайдер откри резултата. Халфът посрещна много добре една топка малко зад границата на наказателното поле и хубавият му удар попадна в мрежата. След попадението Япония натисна и сериозно притесни съперника си с няколко опасни изстрела. Холандците постепенно отбиха атаките и си върнаха контрола над срещата. Двубоят се развиваше по сценария от първата част – скучна игра и липса на голови възможности. В 84-а минута влезлият като резерва Афелай пропусна един от малкото шансове пред двете врати. Четири по-късно пък Хунтелаар не успя да преодолее вратаря и защитата на Япония. В 90-а "лалетата" изтръпнаха, след като Оказаки излезе на чиста позиция, но би встрани.

Ето и стартовите състави на двата тима:

Холандия: Стекеленбург, Ван Дер Виел, Хейтинга, Матайсен, Ван Бронхорст, Ван Бомел, Кайт, Де Йонг, Ван Перси, Снайдер, Ван Дер Ваарт

Япония: Кавашима, Абе, Комано, Тулио, Нагамото, Енду, Мацуи, Окубу, Хасебе, Хонда, Наказава