Исторически успех за Гърция след обрат над Нигерия

18:50
Националният отбор на Гърция постигна пълен обрат над Нигерия във втори мач от група "B" на световното първенство по футбол. Двубоят приключи при резултат 2:1 за "елините", като в него южните ни съседи за първи път отбелязаха гол на Мондиал и постигнаха първата си победа на световни финали.

Срещата започна в приспивно темпо, като през първите 10-тина минути не се случи нищо интересно на терена. В 16-а минута обаче гръцката отбрана рухна. След центриране от пряк свободен удар на Калу Уче, топката не бе отиграна от никой от футболистите в наказателното поле на "елините" и безпрепятствено влетя във вратата на Гърция. През следващите минути отборът на Нигерия продължи да стои по-добре и често организираше атаки, но без пряка опасност за стража на гърците Цорвас. "Супер орлите" обаче останаха с човек по-малко в 33-а минута, когато полузащитникът Сани Кайта удари Кацуранис без топка и получи заслужен директен червен картон. Шест минути по-късно Димитриос Салпингидис бе изведен на чиста позиция, но нигерийският вратар Винсънт Ениaма показа класа и не позволи да бъде преодолян. Гърция изпусна нова чисто положение за изравняване на резултата в 41-а минута, когато след корнер Самарас игра добре, но топката бе избита от бранител на Нигерия от голлинията. Все пак една минута преди края на първото полувреме играчите на южната ни съседна отбелязаха гол, който стана дело на Димитриос Салпингидис, който се разписа след силен шут с десния крак и рикушет в противников играч. Това бе първи гол на Гърция на световни първенства по футбол.

Втората на част на мача започна с предимство на африканския тим, като през първите 5 минути на два пъти бяха създадени опасности пред вратата на Гърция. 59-a минута на мача бе доста интересна. Първо нападателят на "елините" получи много чиста позиция сам срещу вратаря на нигерийците, но пропусна да изведе своите напред в резултата. В контраатака, която подеха "супер орлите" непростим пропуск на празна врата направи Обаси и така резултатът остана непроменен. Самарас от тима на европейците стреля много добре с глава в 69-а минута, но блестяща изява на вратаря на Нигерия предотврати сигурно попадение. Резервата Василис Торосидис се възползва от грешка на вратаря Ениама и от близко разстояние изведе Гърция напред в резултата в 72-а минута на мача. Якубу стреля изненадващо и много опасно само три минути по-късно, но топката мина в страни от целта. До края на мача не се случи нищо интересно и Гърция спечели мача.