Блякпул е новият член на английската Висша лига

18:52
Отборът на Блякпул победи Кардиф във финалния плейоф за влизане в елита на английския футбол. Двубоят на стадион "Уембли" приключи при резултат 3:2.

Първият гол вкараха играчите на Кардиф още в 9-а минута на мача, когато Майкъл Чопра отбеляза с десния крак. Чарли Адам с много красив гол от пряк свободен удар с левия крак само 4 минути по-късно възстанови равенството. Джон Ледли след двойно подаване със свой съотборник вкара за 2:1 за Кардиф в 37-а минута. В 40-а минута Гари Тейлър-Фетчът пък нацели страничната греда на Кардиф. Само няколко секунди след това обаче след разбъркване в наказателното поле именно същият играч на Блякпул успя да изравни след удар с глава от близко разстояние. Това обаче не бе всичко за първите 45 минути. Футболистите на Блякпул стигнаха до пълен обрат, след като в 45-а минута Брет Ормерот се възползва от грешка в противниковата отбрана и вкара за 3:2. Гол на Кардиф в добавеното време на полувремето пък бе отменен заради засада.

Второто полувреме на мача започна отново на много високо темпо. Майкъл Чопра от състава на Кардиф нацели напречната греда на Блякпул след много силен удар от дистанция в 57-а минута. До края на мача играта бе изравнена, като по-активни бяха играчите на Кардиф, но не успяха да вкарат ново попадение и да изравнят резултата.

Така отборът на Блякпул спечели плейофната среща и от следващия сезон ще се състезава в английската Висша лига, за където се класираха още отборите на Нюкасъл и Уест Бромич.

Тимът от Западен Ланкашир ще прибере 90 милиона паунда. "Сийсайдърс", които започнаха сезона като фаворити за изпадане в Лига 1, записаха огромен успех, след като се завърнаха в елита за първи път от 1971 година насам.