В луд мач с две пропуснати дузпи Челси заслужено триумфира с ФА къп

18:54
  Челси победи Портсмут с 1:0 на "Уембли" във финала за ФА къп.

В 15-а минута лондончани имаха възможност да открият. Франк Лампард стреля с десния крак от 27-28 метра и топката се удари в гредата на Дейвид Джеймс и излезе в аут.

В 22-а минута Дидие Дрогба на два пъти изглеждаше много близо до това да закове топката в мрежата, но и в двата случая Мокоена се намеси по перфектен начин и предотврати гол в мрежата на южняците.

Буквално в следващата атака пък Пикион получи прекрасен шанс да отбележи, но Чех спаси.

В 28-а минута Ашли Коул изведе Калу на чиста позиция, но вместо да вкара, нападателят нацели горната греда на Помпи.

Три минути по-късно след центриране от фаул на Малуда Тери стреля с глава и отново напречната греда на южняците ги спаси от попадение.

В 40-а минута Дрогба стреля от фаул, Джеймс успя да отклони топката, която първо се удари от вътрешната страна на гредата, а после тупна около голлинията на Помпи. Първоначално изглеждаше, че това е гол за Челси, но реферът прецени, че коженото кълбо не е преминало с пълния си обем голлинията.

Три минути по-късно играч на Челси удари греда за пети път в тази среща. Дрогба овладя топката в пеналта на южняците, ударът му направи безпомощен Джеймс, но топката не влезе във вратата, а отново се удари в гредата на Помпи.

Така развръзката бе оставена за второто полувреме.

След почивката драмата на "Уембли" стана пълна. В 55-а минута Аруна Диндан преодоля резервата белети и нахлу в наказателното поле на Челси. Белети фаулира Диндан и реферът отсъди дузпа, която изглеждаше стопроцентова. Боатенг застана зад топката и стреля в центъра на вратата. Чех се хвърли надясно, но успя да спаси с крака и сякаш в този момент късметът на Помпи свърши.

Пет минути по-късно Дидие Дрогба изпълни по перфектен начин пряк свободен удар и откри резултата - 1:0 за Челси.

Към края на двубоя Помпи получи шанс да изравни. След центриране на Стив Финън топката достигна до Диндан, който стреля от чиста позиция, но Джон Тери по прекрасен начин постави тялото си на пътя на топката и отблъсна тази опасност.

В 88-а минута и Челси изпусна дузпа. Франка Лампард стреля встрани от вратата и остави поне за малко надеждите на Помпи живи. В крайна сметка обаче, Челси не допусна изравняване и триумфира и в турнира на ФА къп.

Стартови състави:

Челси: Чех, Иванович, Алекс, Тери, А.Коул, Лампард, Балак, Малуда, Анелка, Дрогба, Калу

Портсмут: Джеймс, Роча, Мълинс, Финън, Мокоена, Браун, Диоп, Боатенг, О`Хара, Пикион, Диндан