Спящият звяр Амаури се събуди и попари Аякс в Холандия (видео)

21:50
Ювентус победи Аякс с 2:1 на "Амстердам Арина" в първи 1/16-финален мач между двата гранда от турнира Лига Европа. Бразилският нападател на гостите Амаури отбеляза и двете попадения за успеха на своите.

Холандският тим започна по-активно срещата, но футболистите на "старата госпожа" бяха добре групирани и не допусна опасности пред Джанлуиджи Буфон в първите 10 минути. Гостите трудно организираха атаките си и често грешаха в средата на терена. В 16-а минута след страхотна контра Аякс поведе. Сюлеймани пробяга повече от половината терен по левия фланг, влезе в наказателното поле и въпреки присъствието на Джонатан Зебина футболистът на домакините прониза вратаря на "бианконерите". В ответната атака Джорджо Киелини стреля с глава, но в аут. В 21-а минута шут от пряк свободен удар на Луис Суарес бе уловен от Буфон. Юве стигна до най-чистата си възможност за гол в 25-а минута, когато Дел Пиеро изведе Диего отдясно, но стражът на домакините спаси удара му. "Старата госпожа" се опита да поизнесе играта и в 31-а минута стигна до изравнително попадение. След чудесно центриране отляво Де Челие качи топката на главата на Амаури и бразилецът не сгреши – 1:1. Аякс се вдигна на щурм и организира няколко опасни атаки. В 37-а минута Буфон извади късмет, след като удар на противников футболист мина на сантиметри край страничната греда. След това Суарес бе задържан от Киелини в наказателното поле, но съдията не посочи бялата точка. В последната минута на първото полувреме Дел Пиеро стреля неточно от фаул.

Още в първата минута на втората част Емануелсон стреля, но ударът му мина встрани. Двубоят стана двуостър, но все пак домакините бяха тези, които повече владееха топката и атакуваха. В 58-а минута обаче Юве издебна своя момент. Дел Пиеро центрира чудесно към Амаури и нападателят на "бианконерите" повтори упражнението от момента на изравнителното попадение – 2:1 за италианците. В 63-а минута Де Йонг отправи страхотна тупалка по посока на Буфон, но топката мина малко встрани. Пет по-късно пък Суарес стреля, но стражът на "старата госпожа" изби. Аякс натискаше масирано, а Ювентус се дръпна в отбрана. В 78-а минута Де Йонг след опасна атака на домакините шутира от точката на дузпата, но ударът му срещна страничната греда.

Обсадата пред Буфон продължи, но гостите удържаха и взеха солидно предимство преди реванша. В продължението Салихамиджич бе директно изгонен за много опасно влизане срещу противников играч.

Аякс - Ювентус - 1:2
1:0 - Сюлеймани - 16 мин
1:1 - Амаури - 31 мин
1:2 - Амаури - 58 мин