Байерн Мюнхен спечели втора поредна Суперкупа на Германия и общо 12-а такава в историята си, след като победи с 2:1 като гост Борусия (Дортмунд) на "Сигнал Идуна Парк". Трофеят, носещ името на легендата на баварците и германския футбол Франц Бекенбауер, бе извоюван след попадение на новото попълнение Натаниъл Браун, който в дебюта си игра на непривичния за него пост зад нападателя и се разписа в 28-ата минута след асистенция на Майкъл Олисе. Самият французин пък удвои в продължението на първата част след страхотен индивидуален рейд и впечатляващо попадение. Резервата на Дортмунд Фабио Силва успя да намали за домакините в 75-ата минута. В самия край на двубоя пък бранителят на Борусия Рами Бенсебаини бе изгонен с директен червен картон за грубо нарушение срещу дебютиралия за Байерн Исмаел Сайбари.
През първото полувреме Байерн стоя доста стабилно, вкара две попадения и интригата в двубоя изглеждаше приключила. С включването на новопривлечения гръцки талант от ПАОК Йоанис Константелиас обаче, Борусия изигра коренно различна втора част и дори можеше и да изравни. Другото ново гръцко попълнение за Дортмунд Константинос Карецас също се понрави с изявите си. Не чак толкова добър мач пък изигра голмайсторът на Байерн Хари Кейн, който все още не е на 100% готов за новия сезон. Англичанинът все пак опитваше да вкара и отправи няколко неточни удара в двубоя. На мача присъстваха новият национален селекционер на Германия Юрген Клоп, както и канцлера Фридрих Мерц.
В историята на Суперкупата на Германия това бе десетият сблъсък между двата тима, като балансът е в полза на Байерн — вече шест победи за мюнхенския гранд (б.ред. - една след дузпи) и 4 успеха за Дортмунд. Байерн продължи и успешната си серия срещу големия съперник, като са непобедени във вече пет поредни двубоя от "Дер Класикер" и имат само една загуба в последните цели 17 мача от дербито.
В последните пет срещи за първенство преди днес баварците записаха победи с 3:2 и 2:1, направиха равенства 2:2 и 1:1, а единственият скорошен успех за Дортмунд бе с 2:0 на "Алианц Арена" през март 2024 г.
Старши треньорът на Борусия Дортмунд Нико Ковач имаше някои сериозни главоболия в защитен план. Отборът трябваше да се справя без контузените бранители Нико Шлотербек и Емре Джан, както и без халфа Карни Чуквуемека. В тяхно отсъствие хърватският наставник заложи в атака на голмайстора Серу Гираси, който бе подпомаган от новото гръцко попълнение Константинос Карецас и Гонсало Инасио. Джоуб Белингам и германския национал Феликс Нмеча движеха нещата в халфовата линия, а сред тримата в защита започнаха Валдемар Антон, Рами Бенсебаини и младата надежда и също ново попълнение Жоан Гаду.
В лагера на Байерн Мюнхен, под ръководството на Венсан Компани, най-голямата новина бе отсъствието на Джамал Мусиала, който притесни сериозно всички с двете си последователни припадания в приятелски срещи и изкараните наяве негови неврологични проблеми. Талантът не взе участие в двубоя заради предпазни мерки. Серж Гнабри и Ленарт Карл пък все още не бяха възстановени и също пропуснаха срещата.
Голмайсторът на Байерн Хари Кейн започна като титуляр на върха на атаката и бе подпомаган от смъртоносните крила през миналия сезон Майкъл Олисе и Луис Диас. Компани заложи на средна линия в лицето на Йошуа Кимих и Александър Павлович. Сериозна изненада бе, че Ким Мин-Жае започна вместо Дайо Упамекано в защита и партнираше на Йонатан Та. Новото попълнение Натаниъл Браун стартира като титуляр, като се смяташе, че ще играе на левия бек, но всъщност бе в ролята на "десетка". Конрад Лаймер действа като десен краен бранител, Йосип Станишич бе отляво, а на вратата отново бе легендата Мануел Нойер.
В 14-ата минута дойде първата сериозна ситуация в двубоя, след като Константинос Карецас центрира опасно, но Серу Гираси не успя да отбележи отблизо, а освен това имаше засада. Байерн пък отвърна с пробив на Луис Диас, който подаде към Александър Павлович, но ударът му не затрудни особено Грегор Кобел. В 27-ата минута пък Хари Кейн опита изключително атрактивно да прехвърли стража на Дортмунд, но швейцарецът внимаваше. Той обаче нямаше какво да направи минута по-късно, когато Майкъл Олисе напредна и чукна топката към Натаниъл Браун, а новото попълнение от Айнтрахт Франкфурт вкара още в дебюта си - 0:1 за Байерн.
Баварците продължиха да играят по-добре, като в 36-ата минута Кобел трябваше да избива в ъглов удар опасен удар на Диас. Шест минути по-късно трибуните на "Сигнал Идуна Парк" изригнаха, след като центриране на Юлиан Риерсон се озова в мрежата на Нойер, но попадението бе отменено заради засада на Рами Бенсебаини, който посегна да играе с топката. Веднага след това пък голмайсторът Браун излезе в чиста позиция сам срещу Кобел, но стреля в аут.
В самия край на първата част и Олисе се озова на чиста позиция, но волето му прелетя неточно. Веднага след това обаче французинът се реваншира, след като пое топката след грешка на Джоуб Белингам, напредна и със страхотен индивидуален рейд прати елегантно топката в мрежата на Кобел - 2:0 за Байерн.
На полувремето Нико Ковач пусна в игра другото ново гръцко попълнение - Йоанис Константелиас, който дойде от ПАОК и в случая замени Гонсало Инасио. В началото на втората част Дортмунд понатисна и изпълни няколко корнера, като при един от тях Йонатан Та трябваше да избива опасен удар на влезлия Константелиас, а след това пак той стреля опасно, но Нойер направи феноменално спасяване. Байерн отговори с два неточни удара на Кейн. Междувременно Ковач опита да освежи още тима си и пусна в игра и Максимилиан Байер, Фабио Силва и новото попълнение Джоуи Феерман. Алфонсо Дейвис пък се появи в игра на мястото на Йосип Станишич.
Все пак по-добрата игра на Борусия през второто полувреме се отплати в 75-ата минута. Включилият се отлично Константелиас напредна и подаде към Даниел Свенсон. Той пък намери в наказателното поле Фабио Силва, чийто удар рикошира в Дейвис и влетя в мрежата на Нойер - 1:2. Байерн пък веднага опита да отговори с нов удар на Кейн, който обаче пак бе неточен, макар и с малко. Междувременно дебют за баварците направи мароканският национал Исмаел Сайбари. Баварците изнесоха играта по-напред и последваха два точни удара на Павлович и Олисе, които бяха спасени от Кобел.
Минута преди края на редовното време Нойер за малко не подари гол за Борусия, но все пак успя да поправи грешката си и да улови. Надеждите за Борусия да изравнят обаче бяха попарени в самия край на двубоя, след като бранителят на "жълто-черните" Рами Бенсебаини бе изгонен с директен червен картон за грубо нарушение срещу Сайбари. В продължението на срещата и с човек по-малко обаче Дортмунд наистина можеше да изравни и да прати мача в дузпи. Резервата Байер получи отличен извеждащ пас и остана сам срещу Нойер, но прати топката над вратата за разочарование на трибуните.






















За да коментирате, трябва да сте регистриран потребител!
Регистрация