Испания подхлъзна Португалия и продължи напред за сметка на "мореплавателите"

00:33
Испания подхлъзна Португалия и продължи напред за сметка на "мореплавателите"

Европейският шампион Испания продължава похода си към световната титла, след като надделя с 1:0 над първенеца в Лигата на нациите Португалия в най-очаквания 1/8-финал на Мондиал 2026, който се изигра в Далас. В герой за „Ла Фурия роха“ се превърна резервата Микел Мерино, който отбеляза победното попадение в добавеното време на двубоя. Също така това е пети пореден мач за тима със суха мрежа в турнира. В следващата му фаза испанците очакват победителя измеду домакина САЩ и Белгия, които играят помежду си по-късно тази нощ. От друга страна, мачът в Тексас беше последен за капитана на „мореплавателите“ Кристиано Роналдо на Световно първенство.

Роберто Мартинес предприе само една промяна сред титулярите на Португалия след драматичния успех с 2:1 над Хърватия. Тя беше по левия фланг на атаката, където Жоао Феликс беше предпочетен пред Рафаел Леао. В нейния център отново беше Роналдо, зад него действаше Бруно Фернандеш, а отдясно атакуваше Педро Нето. Луис де ла Фуенте пък заложи на абсолютно същия стартов състав, с който Испания спечели с 3:0 срещу Австрия. Това означаваше, че на върха на атаката беше Микел Оярсабал, зад него играеше Дани Олмо, а на двата фланга бяха позиционирани Ламин Ямал и Алекс Баена.

Първият удар дойде още в третата минута, когато изпълнението от голяма дистанция на Оярсабал завърши в ръцете на Диого Коща. В седмата минута Жоао Кансело отговори със свой далечен шут, който мина над вратата. При ответната атака Олмо изведе Оярсабал сам срещу вратаря, но нападателят не намери целта със своя изстрел. В 12-ата минута Роналдо опита удар от малък ъгъл, с който принуди Унай Симон да избие топката в корнер. Малко след това Баена стреля отдалеч, но го направи неточно. В 16-ата минута Коща на два пъти не позволи на испанците да вземат аванс. Първо той отрази техничен удар на Ямал, след което спаси и коварната добавка на Баена. Точно преди първата пауза за хидратация с пропуск се отчете и Педро Поро.

В 31-вата минута Коща се намеси при остро центриране на Педри, а добавката на Олмо с глава излезе в аут. Така или иначе, останаха съмнения за засада на атакуващия халф. В 37-ата минута португалците най-после застрашиха противниковата врата. Тогава Феликс отклони топката за Кристиано, който опита акробатично изпълнение отблизо, но Симон се хвърли и улови топката във въздуха. Четири минути по-късно Нуно Мендеш също не успя да се разпише, тъй като Поро отклони с глава негов далечен шут в напречната греда. Последният пропуск преди почивката се оказа разочароващ изстрел на Родри от голяма дистанция.

Втората част стартира неприятно за португалците, тъй като Мендеш се контузи в опита си да пресече противников пас и така беше принудително заменен от Нелсон Семедо. В 59-ата минута Роналдо отклони топката, но колкото да я прати в обятията на Симон. Малко след това Педри пробва далечен шут, който претърпя рикошет и излезе в корнер. В 73-тата минута Ямал не успя да преодолее Коща от пряк свободен удар. Три минути по-късно Фернандеш стреля от воле, но го направи несполучливо. В 80-ата испанците поискаха дузпа за игра с ръка на Ренато Вейга, но не получиха такава.

Мачът отиваше към продължения, но в добавеното време на срещата испанците изпълниха бързо фал и с многоходова комбинация влезлият от пейката Феран Торес изведе на стрелкова позиция Мерино, който със своя шут реализира победното попадение. В заключителните минути на срещата резервата Бернардо Силва и Жоао Невеш неуспешно се опитаха да възстановят равенството и така „Ла Фурия роха“ продължи към ¼-финалите за първи път от триумфалната 2010 година насам.

ПОРТУГАЛИЯ - ИСПАНИЯ 0:1

0:1 Мерино 90'+1

Булевард

За да коментирате, трябва да сте регистриран потребител!

Регистрация