Челси превзе \"Емирейтс\" с акъл, Дрогба вкара два

19:55
Арсенал загуби от Челси с 0:3 на "Емирейтс" в лондонското дерби между двата тима от 14-я кръг на английската Висша лига.

"Артилеристите" през цялото време бяха по-активният отбор, владееха повече топката и атакуваха, но гостите стигнаха до две попадения в края на първото полувреме, дело на Дидие Дрогба в 41-а и автогол на Томас Вермаелен в 45-а минута. Тимът на Карло Анчелоти спечели тактическото надиграване, успя да се възползва по най-добрия начин от шансовете си, а в основата на успеха бе много стабилната игра в защита. Дрогба от пряк свободен удар с втория си гол в срещата реши всичко 5 минути преди края на дербито.

Франсеск Фабрегас в 3-а минута след хубава атака на "топчиите" стреля, но ударът му срещна тяло на защитник. Две по-късно Едуардо Да Силва и Майкъл Есиен се сблъскаха пред наказателното поле на "сините", но за щастие на двамата наставници, футболистите им се отърваха невредими. В 7-а минута след грешка в защитата на Челси Едуардо финтира двама бранители, но тъкмо когато се готвеше да стреля, топката му бе избита.

В първите 10 минути "топчиите" наложиха превес, движеха се много и надиграваха съперника си в центъра на терена. Арсенал се опитваше малко в стил Барселона с къси пасове на близко разстояние по земя да преодолее защитата на Челси, но футболистите на Арсен Венгер бъркаха при завършващия пас.

Нападателите на "сините" Дидие Дрогба и Никола Анелка оставаха изолирани, а опитите за дълги извеждащи пасове не стигаха до тях. Тимът на Карло Анчелоти предимно се бранеше и не успяваше добре да организира играта си.

В 18-а минута обаче Анелка се отскубна от бранителите на "артилеристите", но Бакари Саня в последния момент предотврати сигурен гол. В 22-а пък Дрогба стреля слабо в ръцете на Мануел Алмуния.

Арсенал продължаваше да владее повече топката и да атакува, но Челси успя да изнесе играта малко по-далеч от Петър Чех. В 24-а Самир Насри стреля отдалеч, но стражът на "сините" улови. В 27-а минута след бърза атака на "топчиите" вратарят на Челси улови ниско подаване по земя към Едуардо.

В 34-а минута след центриране Насри остана непокрит и стреля, но реферът отсъди фаул на Аршавин срещу защитник на гостите. Дрогба в 38-а стреля към Алмуния, но неточно, а в ответната атака Чех изпревари Едуардо за една топка.

Последните 5 минути на полувремето се оказаха щастливи за тима на Карло Анчелоти.

В 41-а Ашли Коул центрира към Дидие Дрогба, който засече топката в наказателното поле на Арсенал и с малко късмет кълбото влезе във вратата за 1:0 в полза на Челси. Четири по-късно отново Коул пусна пас по земя и Томас Вермаелен си вкара нещастен автогол.

Арсенал започна много агресивно второто полувреме и в 48-а минута Андрей Аршавин след меле пред Чех прати топката във вратата, но голът бе отменен. Не стана ясно точно поради каква причина реферът не зачете попадението.

"Артилеристите" продължиха да нападат с ясната идея бързо да върнат един гол. Футболистите на Арсен Венгер обаче бяха леко припряни и грешаха някъде около границата на "синьото" наказателно поле. Тио Уолкът междувременно бе влязъл в игра, а в 56-а минута на терена се появи и Карлос Вела, който замени Едуардо.

В 61-а минута Фабрегас стреля с глава, но твърде анемично и в ръцете на вратаря. Две по-късно пък след рикошет в тялото на Лампард гостите можеха да вкарат трети гол, но Алмуния спаси. В 72-а минута пък домакините имаха претенции за неотсъдена дузпа.

В 75-а минута Дрогба и Денилсон се сблъскаха лошо, а мачът се разпокъса. Две по-късно пък вратарят на "топчиите" изби топката от краката на Лампард, който се готвеше да вкара след хубава атака на "сините". В 86-а минута Дрогба от пряк свободен удар матира Алмуния за крайното 3:0 в полза на Челси.